لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش جرگه قومی برای رهایی گروگان ها در زابل


روزشنبه ۱۰ مسافر درساحه بین ولسوالی شاه جوی و کلات ولایت زابل توسط افراد مسلح ناشناس نقاب پوش به گروگان گرفته شدند

مقامات محلی ولایت زابل می گویند که تلاش های همه جانبه، جهت رهایی مسافرین ربوده شده درولایت زابل افزایش یافته است.

این مسئولین، ربوده شدن ۱۷ مسافر را رد کرده می گویند که براساس تازه ترین معلومات، افراد مسلح، روز شنبه ده مسافررا درزابل ربوده اند.

مسئولین درزابل می گویند که ازجمع این ده مسافر ربوده شده تا کنون هیچ یک از آنان ازقید رها نشده اند اما تلاش های همه جانبه برای رهایی آنان جریان دارد.

مقامات درزابل می گویند که در نامه ای که از ربایندگان دریافت کرده اند، جزئیات تازه ای درمورد مسافرین ربوده شده ذکر شده است.

حاجی بهلول یکی از اعضای این جرگه به رادیو آشنا صدای امریکا گفت که ربایندگان یک نامه ای را به بزرگان قومی داده اند که دراین نامه گفته شده، درصورت برآورده شدن شرایط شان مسافرین را رها می کنند.

حاجی بهلول گفت" یک قوماندان محلی طالبان بنام ملا تقوا این نامه را به بزرگان قومی فرستاده است وگفته است که درماه جوزای سال جاری در ولسوالی ناور ولایت غزنی، چهار رمه کوچی ها که شامل ۴۲۰ رأس گوسفند می شود توسط افراد غیر مسئول قوم هزاره، ربوده شده ودو چوپان دراین میان زخمی شده اند".

حاجی بهلول گفت؛ گروگان گیران به ما گفته اند که کوچی ها برای حل این مشکل چند بار به اداره محلی زابل، اعضای پارلمان وسایر ادارات مربوط مراجعه کرده اما کسی به مشکل آنان رسیدگی نکرده است.

در جرگه قومی بزرگان محلی در ولایت زابل از دوروز بدینسو درمورد رهایی مسافرین ربوده شده مذاکره جریان دارد.

اعضای این جرگه می گویند که ربایندگان شهرت ۱۰ مسافر ربوده شده را به آنان ارائه کرده اند که ۷ مسافر ازولایت غزنی و۳ مسافردیگر ازسایرولایات کشوراند.

ولی محمد یک عضو دیگر این جرگه قومی به رادیو آشنا صدای امریکا گفت: طالبان به ما گفته است که به کوچی ها آسیب رسیده است اما به مسافرین هیچ کسی آسیب رسانیده نمی تواند.

براساس معلومات این نامه، ده مسافر توسط یک قوماندان محلی طالبان، درولایت زابل به گروگان گرفته شده اند.

این قوماندان مخالف مسلح دولت، ۱۰ مسافر را براساس شکایت کوچی ها به گروگان گرفته است تا خسارتی که به کوچی ها در ولسوالی ناور ولایت غزنی وارد آمده دوباره برگردانده شود.

محمد انور خان اسحق زی والی زابل دراین باره به رادیو آشنا صدای امریکا گفت:" از اثر تلاش ها ومیانجی گری بزرگان قومی، می خواهیم تا این گروگان ها بصورت صحیح وسالم از چنگ ربایندگان رها شوند".

روزشنبه هفته جاری این مسافرین درساحه بین ولسوالی شاه جوی و قلات ولایت زابل توسط افراد مسلح ناشناس به گروگان گرفته شدند.

پیش از این وزارت داخله افغانستان اعلام کرده بود که ازجمع ۱۶ مسافر ۹ نفرآنان رها شده اند اما بزرگان قومی ومسئولین محلی زابل می گویند مسافرین ربوده شده ۱۰ نفر اند که تا کنون هیج یکی از آنان رها نشده است.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG