لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش خشونت و نامعلومی مصری ها را پریشانتر ساخته


سخنگوی وزارت صحت عامۀ مصر روز پنجشنبه رقم کشته شدگان در نتیجۀ سرکوبی احتجاجات را ۵۲۵ نفر و مجروحین را ۳۷۱۷ تن اعلام کرد.

سرکوبی احتجاجات روز چهارشنبه حامی رئیس جمهور برکنار شده توسط قوای نظامی، واکنش سریع و شدید جامعۀ جهانی را در پی داشت.

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده با نکوهش شدید سرکوبی احتجاج کنندگان خبر داد که مانور نظامی مشترک بین قوای مصر و امریکا را فسخ می کند.

آقای اوباما علاوه کرد "اقدامات بیشتر زیر غور قرار دارد" اما مشخص نساخت که آیا کمک های وسیع نظامی را به قاهره لغو می کند یانه.

حکومت افغانستان کشته شدن مظاهره کنندگان غیرنظامی را تقبیح کرده و طی اعلامیه یی ابراز امیدواری کرده است که "برادران و خواهران مصری افغانستان هر چه زودتر به یک راه حل صلح آمیز سیاسی دست یابند."

وزارت خارجۀ پاکستان از تمام جناح های درگیر مصر خواهان خویشتنداری شده و از حکومت مصر خواست تا زندانیان سیاسی را رها سازد. اعلامیۀ وزارت خارجۀ پاکستان اقدامات نیرو های امنیتی آن کشور را بر ضد غیر نظامیان محکوم کرده است.

جاده های پُر خون مصر

گروه عزا دار مصری، روز پنجشنبه در مسجد الامام واقع در شرق قاهره تجمع کردند که صحن آن با اجساد کشته شدۀ روز چهارشنبه پوشیده شده بود.

پولیس مصر روز گذشته بر دو کمپ تحصن کنندگان حامی محمد حمله کرد.

امر فوزی یکتن از حامیان رئیس جمهور برکنار شده می گوید که مقامات صحی رقم درست کشته شدگان را یادداشت نمی کنند. فوزی افزود "وزارت صحت از اعزام افراد خود برای ثبت رقم کشته شدگان امتناع می ورزند. داکتران شفاخانه از رقم کشته شدگان گزارش داده اند اما گزارشات غیر رسمی قابل قبول نبوده و حق این مردم تلف می شود."

درگیری های صبح روز چهارشنبه در قاهره به سایر نقاط قاهره و یک سلسله شهر های دیگر گسترش یافت.

خشونت ها، حکومت موقت مصر را واداشت تا برای یک ماه حالت اضطرار را در سرتاسر آن کشور اعلام کند.

وضع حالت اضطرار

مقامات حکومت مؤقت مصر می گویند که بعد از وضع قیود بر گشت و گذار، آرامش در جاده های آن کشور برگشته است اما کشور های مختلف جهان اقدامات روز گذشتۀ حکومت مصر را باشدید ترین الفاظ تقبیح کردند.

رهبران اروپایی به شمول دیوید کمرون، صدراعظم بریتانیا از حکومت مصر و مخالفین اسلامگرای آن خواست تا از تشدید خشونت ها جلوگیری کرده و به مذاکرات سیاسی برگردند.

کارشناسان پیشبینی اوضاع مصر را مشکل می پندارند. چندین رهبر اخوان المسلمین به شمول محمد البیلتگی و اسماعیل عریان بعد از یورش بر مظاهره کنندگان کمپ بازداشت شدند.

(در تهیۀ این مطلب از گزارش اسوسیتد پرس استفاده شده است)
XS
SM
MD
LG