لینک های دسترسی

Breaking News

گزارش نظارتی روند انتخابات رضایت بخش بوده است


رئیس اجراییوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می گوید یافته های این بنیاد نشان می دهد هرگاه از کاستی ها و نارسایی های کوچک تخنیکی چشم پوشی شود در کل پروسه موفق بوده است.

جانداد سپین غر گفت این گزارش با بررسی وضعیت ۳۴ ولایت افغانستان تهیه شده است.

آقای سپین غر افزود یافته های ما نشان می دهد که در کل مرحله اول ثبت نام کامیاب بوده کمیسیون مستقل انتخابات توانسته است که زمینه اشتراک مردم را درین پروسه به سطح ولایات فراهم کند.

در این گزارش نظارتی فیفا نه مورد عدم مصونیت محلات از طرف شب، ۴۵ مورد ثبت نام افراد بدون ارایه اسناد معتبر بیشتر از یک هزار مورد ثبت نام افراد زیر سن ۱۸ و به همین ترتیب ۱۴۰ مورد توزیع کارت رای دهی در غیاب افراد، ۶۸ مورد توزیع بیش از یک کارت رای دهی به افراد واجد شرایط و چهار مورد تهدید کارمندان و ناظرین ثبت نام هم به عنوان تخطی از طرزالعمل و تخلفات در پروسه ثبت نام ثبت شده اند.

براساس یافته های فیفا درقبال کمرنگ بودن مشارکت زنان درمرحله نخست ثبت نام رای دهنده گان که در رسانه ها بیشتر به آن پرداخته شده است، دلایل تخنیکی وجود داشته است که کمیسیون مستقل انتخابات می تواند با اندک توجه این نقیصه و کاستیها را به حداقل برساند.

آقای سپین غر، دلیل کمرنگ بودن مشارکت زنان را برشمرده می گوید: "عدم موجودیت پولیس زن در ۱۲ محل تاثیر منفی داشته است و همچنان نامساعد بودن محلات یعی در جایی بوده است که یا بازار عام و یا هم در نزدیکی مراکز قطعات نظامی بوده است که تاثیر منفی گذاشته است."

فیفا اتخاذ تدابیر بهتر امنیت از سوی ارگانهای امنیتی، افزایش نقش کنترول و نظارتی کمیسیون مستقل انتخابات به منظور حفظ بی طرفی کارمندان انتخاباتی، حضور وسیع ناظرین بین المللی در پروسه انتخابات را جواب قاطع به چالشهای انتخابات آینده افغانستان پنداشته از مردم افغانستان خواست که با شجاعت در انتخابات شرکت بکنند و کامیابی پروسه را تضمین نمایند.

نورمحمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به گزارش نظارتی فیفا واکنش محتاطانه نشان داده گفت که در کمیسیون انتخابات اراده سیاسی قوی وجود دارد که بخاطر برگزاری انتخابات شفاف از هرگونه امکانات دست داشته استفاده نموده از پروسه نظارت دقیق صورت بگیرد.

آقای نور افزود: "کمیسیون بخاطر بهبود روند ثبت نام از تمام امکانات خود کار می گیرد، ما نظارت قوی داریم و ما میکانیزم مشخص داریم که مراکز باید هر روز در آخر کار به مرکز راپور میدهد و مشکل ارزیابی می شود."

نورمحمد نور می گوید نظارت می شود تا کارمندان محلی ثبت نام مرتکب خلاف کاری نشوند، و برای آنها، مجازات و مکافات در نظرگرفته شده است.

در یک انکشاف دیگر مقامات درکمیسیون مستقل انتخابات امروز از گشایش دفتر ثبت نام رای دهنده گان در ولسوالی ازره ولایت لوگر و ولسوالی مندول ولایت نورستان خبر داد که در گذشته به دلایل نا امن بودن منطقه کمیسیون مستقل انتخابات نتوانسته بود دفتر ثبت نام را ی دهنده گان را در آن ولسوالی ها باز نماید.

طبق آخرین گزارش تا حال ۳۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده است که از آن جمله ۷۰ هزار زن می باشد.
  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG