لینک های دسترسی

Breaking News

حذف ده نامزد احتمالی ولسی جرگه از فهرست ابتدایی


عکس از آرشیف

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان از تکمیل شدن بررسی دوسیه های مربوط به شکایات انتخاباتی به ویژه بررسی دوسیه های افراد متهم به فساد اداری، غصب جایداد و ملکیت های شخصی و دولتی و همچنان نامزدان متهم به رهبری یا داشتن عضویت گروه های مسلح غیر مسول که توسط کمیته ویژه بررسی می شود، اطلاع داد.

این کمیسیون گفت که تا کنون حدود ۱۰۰ دوسیه مربوط به ۵۴ نامزد طی مراحل شده و تصامیم اتخاذ شده برای این افراد ابلاغ می گردد.

عبدالعزیز آریایی، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی روز پنجشنبه در یک نشست خبری در کابل از حذف ۱۰ نفر از فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ولسی جرگه خبر داد که تاکنون تصامیم در مورد شان اتخاذ شده است.

آقای آریایی همچنین افزود: "تا کنون ۱۳ نفر اخطار عادی، پنج نفر اخطار جدی، پنج نفر توصیه دریافت کرده و ۲۱ مورد شکایت رد شده است."

رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که برای استیناف خواهی، قانون دو روز را پیشبینی کرده است و افراد حذف شده از فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ولسی جرگه روز های جمعه و شنبه فرصت دارند تا به این کمیسیون آمده و استیناف خواهی کنند.

در همین حال، سید اکرام افضلی، رییس سازمان دیده بان شفافیت افغانستان از راه یافتن مجدد افراد "زورگو و استفاده جو" بخصوص افرادی که به دست داشتن در فساد و رهبری گروه های مسلح غیر مسول متهم اند، ابراز نگرانی کرد.

آقای افضلی روز پنجشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که اگر در قسمت مانع شدن ورود مجدد این افراد به ولسی جرگه توجه جدی نشود "اعتماد مردم بالای دموکراسی و مردم سالاری کاهش" خواهد یافت.

رییس سازمان دیده بان شفافیت افغانستان از راه یافتن دوباره افراد "زورگو و فاسد" به ولسی جرگه ابراز نگرانی کرد و گفت : "اطلاعاتی را بدست آورده ایم که نشان می دهد یک فهرست بسیار طویلی (از افراد حذف شده) وجود داشت که بنابر دلایل نا معلوم این فهرست خورد (کوچک) شده است و بعداً هم یک فهرست کوچک از طریق رسانه ها به نشر رسیده است."

رییس سازمان دیده بان شفافیت افغانستان از حکومت این کشور و جامعه جهانی به ویژه ایالت متحده و اتحادیه اروپا خواست که در جلوگیری از راه یافتن زورمندان و افراد فاسد به ولسی جرگه به گونه جدی عمل کنند.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG