لینک های دسترسی

Breaking News

برتری هلری و دونالد در "سوپر تیوزدی" ایالات متحده


دونالد ترمپ و هلری کلنتن

هلری کلنتن، نامزد دموکرات و دونالد ترمپ جمهوریخواه، در انتخابات مقدماتی "سوپر تیوزدی" توانستند یکبار دیگر از رقبای حزبی شان سبقت جویند.

تازه ترین نتایج نشان می دهد که وزیر پیشین خارجۀ ایالات متحده با پيروزى در ويرجينيا، الاباما، جيورجيا، تينيسى، اركنساس، تكزاس و مسيچوسيتس از رقيب سناتور خود پيشى گرفته است. آقای سندرز توانست پس از ورمونت و اوكلاهوما در كلورادو و مينيسوتا نيز پيروز شود.

در جمع سه کاندید جمهوریخواه، یکبار دیگر دونالد ترمپ از رقبای خود پیشی گرفت و رای نمایندگان هفت ایالت را از آن خود کرد.

دونالد ترمپ به هفت پيروزى دست يافته كه شامل ايالت هاى جيورجيا، ويرجينيا، مسيچوسيتس، الاباما، ورمونت، تينيسى و اركنساس مى باشد.

حالانكه تد كروز در تكزاس، آلاسکا و اوكلاهوما و ماركو روبيو در "سوپر تيوزدى" تنها به يك پيروزى در ايالت مينيسوتا نايل امده است.

تد کروز با این سه پیروزی توانست جایگاه خود را برای انتخاب نامزدی حزب جمهوریخواه حفظ کند.

برنی سندرز، دقایقی پس از پیروزی در ایالت خود در جمع هوادارانش ظاهر شد و بااستفاده از فرصت ضمن اینکه از همۀ آنان سپاسگزاری کرد به تداوم تلاش هایش در مبارزات انتخاباتی تاکید ورزید.

آقای سندرز گفت این انتخابات برای برگزیدن رئیس جمهور نیست بلکه برای اینست تا کشور مانرا به جایگاهی تبدیل کنیم که توانایی و قدرت آن را دارد.

این سناتور ایالت ورمونت با ابراز خوشبینی تاکید ورزید که با ختم امشب "ما تعداد زیادی از نمایندگان دموکرات را از آن خود خواهیم کرد."

خانم کلنتن نیز حوالی ۹:۰۰ شب سه شنبه در شهر میامی ایالت فلوریدا در گردهمایی دموکرات ها حضور یافت و تصریح کرد که تاهنوز کار آنان خاتمه نیافته است.

وزیر پیشین خارجۀ ایالات متحده گفت "ما برای هر رای و هر شخصی کار خواهیم کرد و باید همۀ شما به کار دواطلبانۀ تان، کمک تان و هر آنچه در توان دارید ادامه دهید. شما می باید با دوستان تان و همسایگان تان حرف بزنید به خاطریکه این کشور به همۀ ما تعلق دارد و تنها از آنانیکه در صدر قرار دارند نمی باشد."

خانم کلنتن با اشاره به اظهارات دانلد ترمپ به خاطر اعمار دیوار در مرز مکسیکو گفت "ما به عوض ایجاد جدایی و اعمار دیوار ها پل ها را ایجاد خواهیم کرد و مردم را به هم نزدیک خواهیم ساخت."
کلنتن با تاکید روی توجه به طبقۀ متوسط امریکا گفت که شغل بیشتر به مردم ایجاد کرده و ایالات متحده را در عرصۀ شغل های کوچک، فابریکه و انرژی صاف برتری خواهیم داد.

سخنرانی های پس از پیروزی

تد کروز، سناتور ایالت تکزاس پس از پیروزی در ایالت خود و اوکلاهوما در جمع هواخواهانش در تکزاس گفت که تنها کمپاین انتخاباتی بوده که توانسته از آغاز انتخابات مقدماتی سه بار دانلد ترمپ را شکست دهد.

اما دونالد ترمپ پس از پیروزی در پنج ایالت در "سوپر تیوزدی" باانتقاد از هلری کلنتن می گوید باوجودیکه در کنار بارک اوباما انجام وظیفه داد و همیشه از معاشات کم طبقۀ متوسط صحبت می کند اما در این مدت هیچ کاری برای طبقۀ متوسط انجام نداده و به گفتۀ آقای ترمپ مردم این طبقه کمتر از دوازده سال پیش ماهانه درآمد دارند.

آقای ترمپ گفت که زیربناهای کشورش در مقایسه با بسیاری کشور های شرق میانه و آسیایی در بدترین وضعیت قرار دارد و تنها او می تواند پس از رسیدن به قصر سفید این کشور را از وضعیت کنونی بیرون کند.

نتایج کسب نمایندگان انتخاباتی نشان می دهد که هلری کلنتن تاهنوز ۱۸۴ نمایندۀ انتخاباتی را برده است حالانکه برنی سندرز به کسب ۸۰ نمایندۀ انتخاباتی موفق شده است.

دونالد ترمپ تاکنون توانسته است ۱۶۶ نماینده انتخاباتی را از آن خود کند حالانکه تدکروز ۵۲ و روبیو تاکنون به کسب ۴۱ نماینده انتخاباتی موفق شده اند.

پس از اول مارچ، در تعداد زیادی از ایالت ها به تاریخ پنجم و ششم مارچ انتخابات راه اندازی می شود. دور بعدی انتخابات به تاریخ هشتم و پانزدهم مارچ خواهد بود که تعداد زیاد از نمایندگان را در بر دارد.

XS
SM
MD
LG