لینک های دسترسی

Breaking News

صفحۀ جدیدی در تاریخ انتخابات امریکا باز شد


هیلری کلنتن، نخستین زن در تاریخ انتخابات سرتاسری امریکا

هیلری کلنتن با اعلام کسب نامزدی حزب دموکرات، صفحۀ تازه یی را در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده رقم زد.

خانم کلنتن با کسب حمایت بیش از ۲۳۸۳ نماینده انتخاباتی دموکرات، معیار "نامزدی حزب دموکرات" را تصاحب کرد و سه شنبه شب به وقت ایالات متحده با سپاسگزاری از برنی سندرز، تنها رقیب وی در انتخابات، پیروزی اش را اعلام کرد.

وزیر خارجۀ پیشین ایالات متحده در سخنرانی خود گفت "همۀ افرادیکه در ایالات متحده زندگی می کنند، حتی آنانیکه به ما رای هم ندادند، سزاوار یک زندگی مرفه و آیندۀ موفق اند."

خانم کلنتن گفت که خواهان یک امریکای "باوقار" استیم، می خواهیم "همدیگر را پیشرفت دهیم نه اینکه آنان را به عقب برگردانیم."

پیش از آغاز سخنرانی خانم کلنتن، یک فلم از فعالین حقوق زنان امریکا به نمایش گذاشته شد که در آن زنان برای کسب حق آزادی، رای دهی و برابری به اعتراضات پرداخته بودند.

صفحۀ جدیدی در تاریخ انتخابات امریکا باز شد.
صفحۀ جدیدی در تاریخ انتخابات امریکا باز شد.

اهمیت این تصویر در فضاییکه بیشترین اشتراک کنندۀ آن زنان، دختران جوان و مرد ها با همسران و دختران شان بود، نشاندهندۀ جایگاه کنونی ایالات متحده در خصوص تحقق حقوق زنان در جامعۀ امریکایی بود.

نامزد احتمالی حزب دموکرات گفت" آزادی و عدالت برای تمام مردم امریکا لازم است نه برای آنانیکه به یک راه مشخص عبادت می کنند، عشق می ورزند و کار می کنند."

هیلری کلنتن بااستفاده از فرصت یکبار دیگر دونالدترمپ، اکنون رقیب انتخابات ریاست جمهوری اش را، به باد انتقاد گرفته گفت "او می خواهد دیواری میان امریکا و مکسیکو بسازد."

خانم کلنتن یکبار دیگر اظهارات ترمپ را در قبال قاضی هسپانوی نژاد محکوم کرد و گفت "دونالد ترمپ در مبارزات انتخاباتی اش به مردم اقتصادی را وعده داده است که نمی تواند آن را ایجاد کند."

وی از تمام مردم امریکا خواست در انتخابات سهم گیرند چرا که به گفتۀ وی انتخابات ۲۰۱۶ بیان می کند که به گفتۀ وی "ما بهتر از این هستیم و نمی گذاریم عقب بیافتیم."

ترمپ: همانگونه که برای خودم و خانواده ام مبارزه کرم برای مردم هم مبارزه می کنم.
ترمپ: همانگونه که برای خودم و خانواده ام مبارزه کرم برای مردم هم مبارزه می کنم.

اما دونالدترمپ در جریان سخنرانی خود هیلری کلنتن و شوهرش بل کلنتن را متهم به "شخصی سازی سیاست" کرد.

آقای ترمپ گفت "هدف یکجا ساختن مردم است و وعده داد که هیچگاهی قدم عقب نگذاشته و نمی گذارد هواخواهانش سرافگنده شوند."

این نامزد احتمالی جمهوریخواه گفت که ایالات متحده "ورشکست شده و ما یکبار دیگر امریکا را بزرگ می سازیم."

دونالدترمپ از آغاز رقابت های انتخاباتی به بزرگ سازی و تقویت اردوی ایالات متحده تاکید ورزیده است. امشب نیز تصریح کرد که در صورت راهیابی به قصری سفید، در هیج "درگیری دخیل نخواهد شد مگر اینکه به خاطر مصئونیت ایالات متحده نباشد."

آقای ترمپ با انتقال از معاملات هسته یی کشور های غرب با ایران و توافقات تجارتی گفت "آن معاملات برای ایالات متحده یک فاجعه است."

این نامزد احتمالی جمهوریخواه، از رهبران حزب خواست متحد شده علیه هیلری کلنتن مبارزه کنیم تا نگذاریم فردیکه در جای پای بارک اوباما قدم می گذارد یکبار دیگر وارد قصر سفید شود."

انتخابات مقدماتی سه شنبه هفتم جون، آخرین انتخابات مقدماتی بزرگ قبل از برگزاری جلسۀ انتخاب نامزد احزاب بود که در کالیفورنیا، نیوجرسی، نیومکسیکو، داکوتای شمالی و جنوبی و مانتانا برگزار شد.

رای دهی در ایالت مانتانا
رای دهی در ایالت مانتانا

دونالدترمپ تا کنون در ایالات های نیوجرسی، داکوتای جنوبی، کالیفورنیا و نیومکسیکو پیروز شده است.

اما هیلری کلنتن با سبقت از برنی سندرز توانست حمایت نمایندگان نیوجرسی، نیو مکسیکو و داکوتای جنوبی را به دست آورد. حالانکه برنی سندرز در داکوتای شمالی توانست پیروز گردد.

برنی سندرز، با شکست در انتخابات سه شنبه شب، به گفتۀ مبصرین از کارزار انتخابات کنار رفت اما ستاد انتخاباتی وی می گوید که آقای سندرز "یک مبارز سرسخت بوده و می تواند دونالدترمپ را در انتخابات نومبر شکست دهد."

درحالیکه آقای سندرز به واشنگتن دی سی خواهد آمد، ستاد انتخاباتی وی "اعلام نامزدی انتخابات حزب دموکرات توسط هیلری کلنتن را قضاوت پیش از وقت عنوان کرد."

اکنون کارشناسان و مبصرین این سوال را مطرح می کنند که با توجه به انشقاق و دو دستگی که در میان دموکرات ها ایجاد شده، هیلری کلنتن می باید سخت تر از پیش بکوشد تا توجه و رای هواخواهان سندرز و به ویژه رای دهندگان آزاد را به خود جلب کند تا در انتخابات نومبر به پیروزی دست یابد.

تاهنوز نتایج انتخابات مقدماتی کالیفورنیا مشخص نشده و شمارش آرأ نشاندهندۀ رقابت تنگاتنگ میان دو کاندید دموکرات در مانتانا است.

XS
SM
MD
LG