لینک های دسترسی

Breaking News

شرکت برشنا برق صنعت‌کاران مقروض در کابل را قطع کرد


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

شرکت برق‌رسانی افغانستان (برشنا) برق فابریکه‌های صنعتی را در کابل قطع کرد که میلیون‌ها افغانی از این شرکت قرض‌دار اند.

این شرکت گفته است که در یک اقدام تازه، برق ده‌ها فابریکه را در پارک صنعتی پلچرخی قطع کرده و از مالکان این فابریکه‌ها خواسته است که هرچه زودتر صرفیه برق شان را پرداخت کنند.

عبدالرحمان رحمانی، رییس تجارتی شرکت برشنا به خبرنگاران گفت که حمایت از صنعت‌کاران افغان از اولویت‌های کاری این شرکت است، اما تاکید کرد در صورتیکه تعلل بیشتر مقروضین در پرداخت پول صرفیه شان صورت گیرد، آنان با مشکلات جدی مالی مواجه خواهد شد.

بر اساس معلومات این شرکت، بسیاری فابریکه‌های پارک صنعتی پلچرخی کابل از چندین ماه‌ به این‌سو پول صرفیۀ برق شان را پرداخت نکرده و در حال حاضر، آنان ۳۸۰ میلیون افغانی از این شرکت قرضدار اند.

شرکت برق افغانستان همچنین گفته است که روند قطع برق مشترکین صنعتی مقروض تا دو هفتۀ دیگر در کابل و ولایات ادامه خواهد یافت.

مقام‌های این شرکت گفته اند که در مجموع مشترکین برق، حدود ۲۴ میلیارد افغانی از شرکت برشنا قرضدار اند که با جمع‌آوری این پول‌ها، ضمن تامین مصارف این شرکت، پول برق وارداتی اوزبیکستان و تاجیکستان را نیز خواهند پرداخت.

اما برخی از صنعت‌کاران از شرکت برشنا خواسته اند که به آنان مهلت بدهد.

آنان با انتقاد از شرکت برق افغانستان گفته اند که برای آنان حتا سه روز فرصت داده نشد تا پول برق شان را تحویل می‌کردند.

این در حالی است که با مسلط شدن طالبان بر افغانستان فعالیت بسیاری از فابریکه‌ها در کابل و ولایات متوقف شده و تجار افغان میلیون‌ها افغانی زیان دیده اند.

پیش از این اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفته بود که بسیاری از تجار افغان به دلیل مشکلات امنیتی و وضعیت نا معلوم سیاسی پول‌های شان را از افغانستان بیرون کرده و در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری کرده اند.

XS
SM
MD
LG