لینک های دسترسی

Breaking News

اردوغان پل معلق را که آسیا و اروپا را به هم وصل می‌کند، افتتاح کرد


رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه روز جمعه ۱۸ مارچ (۲۷ حوت) طی مراسمی یک پل معلق بزرگ را که آسیا و اروپا را از فراز تنگهٔ داردانل به هم متصل می‌کند، افتتاح کرد.

پروژه اعمار پل "چناق قلعه ۱۹۱۵" آخرین مورد از مجموعه طرح‌های بزرگ زیربنایی است که اردوغان در طول دو دهه قدرت خود آنها را در اولویت کار قرار داده بود.

این پل توسط شرکت‌های ترکی و کوریای جنوبی با سرمایه‌گذاری ۲.۵ میلیارد یورو ساخته شده و در هنگام افتتاح آن صدراعظم کوریای جنوبی نیز حضور داشت.

طول بین دو پایه اصلی پل چناق‌قلعه ۲۰۲۳ متر است که نماد صدسالگی ایجاد جمهوری ترکیه در سال ۲۰۲۳ است. این اندازه طولانی‌ترین فاصله بین دو پایه اصلی یک پل معلق در بین پل‌های معلق جهان است.

از زمان به قدرت رسیدن حزب حاکم عدالت و توسعه در سال ۲۰۰۲، چنین طرح‌های بزرگی از جمله میدان هوایی جدید استانبول، تونل‌های خط‌آهن و جاده‌ای در زیر تنگه بسفر استانبول و پلی بر روی آن، از دستاوردهای مهم اردوغان به شمار می‌رود.

اما باوجود آن هم در حالیکه بیش از یک سال به انتخابات سراسری ۲۰۲۳ مانده است، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که محبوبیت اردوغان و حزب عدالت و توسعه کاهش یافته و احتمال برنده شدن مخالفان او بارزتر شده است.

رییس جمهوری ترکیه در سخنرانی افتتاحیه این پل گفت که عدد ۱۹۱۵ در نام آن برگرفته از سال ۱۹۱۵ است که به گفتهٔ او سال پیروزی نیروی دریایی عثمانی بر نیروهای فرانسوی و بریتانیایی در داردانل در جریان جنگ جهانی اول بوده است.

او گفت: "این پروژه‌ها سهم زیادی در پیشرفت کشورمان در سرمایه‌گذاری، نیروی کار و صادرات دارند. "

اردوغان گفت که موترهای مسافربری برای استفاده از پل باید ۲۰۰لیره ترکی (۱۳.۵۰ دالر ) بپردازند.

کار بر روی پروژه پل داردانل در ماه مارچ سال ۲۰۱۷ آغاز شد و بیش از پنچ هزار نفر در ساخت آن شرکت داشتند. چناق‌قلعه ۱۹۱۵ در کنار سه پل دیگر موجود در استانبول، چهارمین پلی است که دو ساحل اروپایی و آسیایی ترکیه را به یکدیگر متصل می‌کند.

ارتفاع پایه‌های پل ۳۱۸ متر و طول مجموعی پل بشمول بخش‌های ورودی آن ۴.۶ کیلومتر است.

تا پیش از این، وسایل نقلیه‌ای که بین اناتولیا و شبه جزیره گالیپولی تردد داشتند، باید در سفر یک ساعته با کشتی از داردانل عبور می‌کردند که اکثر اوقات مسافران باید تا پنج ساعت برای عبور انتظار می‌کشیدند. با احداث پل چناق‌قلعه ۱۹۱۵، این سفر حدود شش دقیقه را در بر خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG