لینک های دسترسی

Breaking News

اردوغان کلیسایی را در شهر استانبول ترکیه افتتاح کرد 


رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، امروز هشتم اکتوبر (۱۶ میزان) کلیسایی را در شهر استانبول افتتاح کرد که دولت ترکیه هزینۀ آنرا پرداخته است.

این نخستین کلیسا در تاریخ حدود ۱۰۰ سالۀ ترکیه پس از امپراتوری عثمانی است که در این کشور اعمار می‌شود.

افتتاح این کلیسای ارتودوکس مور ایفریم سریانی یک گام مهم فرهنگی و سیاسی برای ترکیه و رهبر قدرتمند این کشور پنداشته می‌شود.

اردوغان در جریان دو دهه حاکمیت‌اش برای مبدل کردن کلیساها به مساجد و محافظه‌کاری اسلامی‌اش، مورد انتقادات گسترده قرار داشت.

رییس جمهور ترکیه اما همواره گفته است که او فقط حقوق مسلمانان پرهیزگار را در جمهوریت سیکولاری احیا می‌کند که توسط مارشال مصطفی کمال اتاترک در سال ۱۹۲۳ بنیاد گذاشته شد.

اردوغان در سال ۲۰۱۹ سنگ بنیاد این کلیسا را در استانبول گذاشته بود.

رهبر ترکیه گفت: "امروز در بخش‌های مختلف جهان مشکلات بزرگ را مشاهده می‌کنیم. اما همبستگی که امروز در اینجا نشان داده شد، به نظرم بسیار با اهمیت است. ما همیشه از مظلومین در مقابل ظالمان حفاظت کرده ایم. این وظیفۀ ما است."

در جریان ۱۰۰ سال گذشته شماری از کلیساهای کوچک در ترکیه خاموشانه ترمیم و دوباره بازگشایی شده اند.

اردوغان گفت که از زمانی که حزب او که ریشۀ اسلامی دارد، در سال ۲۰۰۲ به قدرت رسیده، بیش از ۲۰ کلیسا در این کشور ترمیم شده است.

سیات سوسین، رهبر محلی مسیحیان سریانی، گفت پس از آنکه جمهوریت ترکیه بنیاد گذاشته شد، مور ایفریم، نخستین کلیسای است که در این کشور اعمار می‌شود.

گروه

XS
SM
MD
LG