لینک های دسترسی

Breaking News

اردوغان: در مورد حل تنش‌ها با جو بایدن صحبت خواهم کرد


رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفته است که در مورد تنش‌های موجود در روابط انقره و واشنگتن، با جو بایدن، رییس جمهور منتخب ایالات متحده پس از آغاز کار وی در قصر سفید صحبت خواهد کرد.

روابط دو جانبه به دنبال خریداری سیستم دفاع راکتی اس-۴۰۰ روسی از سوی ترکیه، اختلافات سیاسی انقره و واشنگتن در مورد سوریه و بازداشت کارمندان قنسولگری و شهروندان ایالات متحده در ترکیه تیره شده است.

رییس جمهور ترکیه گفته است که کاهش احتمال تحریم ها بر سر خرید سیستم های دفاع راکتی روسی نیز یکی از اجندای بحث با جو بایدن خواهد بود.

آقای اردوغان گفت: "ما اظهارات و اقدامات آنان [امریکا] را در بارۀ خریداری اسلحه درست نمی‌پنداریم. ما به ویژه رویکرد آنان را در شمال سوریه درست نمی دانیم."

رییس جمهور ترکیه قبل از سفر به آذربایجان به خبرنگاران گفت که خیلی زود است در بارۀ ادارهٔ آقای بایدن اظهار نظر شود. آقای بایدن در گذشته سیاست‌های اردوغان را به شدت نقد کرده بود.

رییس جمهور ترکیه گفت: "بگذارید آقای بایدن ریاست جمهوری را احراز کند. پس از روی کار آمدن ادارهٔ وی، مطمیناً نشسته و در مورد برخی موارد با آقای بایدن صحبت خواهیم کرد. درست مثل اینکه در گذشته در ایالات متحده یا ترکیه نشسته بودیم و صحبت کرده بودیم، ما در مورد اینها دوباره بحث خواهیم کرد. "

ترکیه در سال ۲۰۱۷ قرار داد خریداری سیستم دفاعی اس-۴۰۰ را با روسیه امضا کرد و نخستین محمولۀ بطریه‌های این میزاییل در ماه جولای سال گذشته به ترکیه رسید که ارزش آن ۲.۵ میلیارد دالر است.

حکومت ایالات متحده که از آغاز مخالف این معامله بود، خواستار وضع برخی تحریم‌ها بر ترکیه شد. در صورتیکه در چند هفتۀ آینده کانگرس ایالات متحده لوایحی را که تحریم بر ترکیه نیز شامل آن است تایید کند، این تحریم‌ها در اوایل سال آیندۀ میلادی اعمال خواهد شد.

آقای اردوغان با کم اهمیت جلوه دادن مسله تحریم گفت: "در دپلوماسی، با گفتگو و ملاقات راهی برای حل به این مسایل پیدا می شود. (...) من معتقدم که ما این دوره را با ایالات متحده بسیار متفاوت مدیریت خواهیم کرد. "

ترکیه به تاریخ ۱۶ اکتوبر (۲۵ میزان) سیستم دفاع راکتی اس-۴۰۰ روسی را در ولایت سینوپ آزمایش کرد که با واکنش های شدید ایالات متحده همراه بود.

XS
SM
MD
LG