لینک های دسترسی

Breaking News

ساخت بانک‌های محلی غذایی در افغانستان


وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان، در تمام ولسوالی‌های این کشور به منظور حمایت از خانواده‌های نادار، به همکاری روستانشینان بانک‌های محلی غذایی می‌سازد.

فریدون آژند، سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که تا اکنون این وزارت در چوکات شوراهای انکشافی در ۱۱۴ ولسوالی ۳۴ ولایت، ۴۱۴۲ بانک غذایی را ساخته است.

آقای آژند، گفت که وزارت احیا و انکشاف دهات برای ساخت بانک‌های محلی غذایی، سهولت‌ها را فراهم می‌کند؛ اما غله و خوراکه، توسط روستانشینان در این بانک‌ها جمع‌آوری و سپس برای خانواده‌های بسیار نادار بر اساس نیازمندی‌های شان رایگان توزیع می‌شود.

او افزود: "وزارت انکشاف دهات تنها در نُه ولایت که امکانات آنها کم بود، برای ساخت این گونه بانک‌ها، به هر بانک هزار دالر امریکایی کمک کرده است".

به گفتۀ وی، ساخت این بانک‌ها، از طریق برنامه میثاق شهروندی آغاز شده و در سال آینده این روند به ولسوالی‌های دیگر نیز گسترش خواهد یافت.

بر اساس معلومات وزارت احیا و انکشاف دهات، در سال روان میلادی، به صورت مجموعی ۱۴۰۰ تن غله و مواد خوراکی جمع‌آوری و برای بیش از ۱۲۷هزار خانواده کمک توزیع شده است.

این وزارت، ساخت این گونه بانک‌ها را برای کاهش تأثیرات خشکسالی بسیار مهم خوانده و گفته است که روستانشینان برای ساخت این بانک‌ها ۹۳ جریب زمین را در اختیار وزارت قرار داده است.

همچنان وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان تأیید کرد که بیش از یک میلیون دالر نیز پول نقد در این بانک‌ها کمک جمع‌آوری شده است.

از سویی هم، وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان گفته است که در سال روان خورشیدی، تأثیرات خشکسالی در ۲۲ ولایت زیاد بود که کاهش ۶۰ در صدی علوفۀ حیوانی را در این ولایت‌ها در پی داشت.

خشکسالی از سه سال گذشته به این طرف در افغانستان جریان دارد که بر اساس گزارش سازمان جهانی خوراکه، بر ۱۰.۶ میلیون افغان به نحوی تأثیر داشته است.

گزارش دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که ۲۵۰ هزار روستانشین به دلیل خشکسالی از مناطق اصلی شان آواره شده و بیشتر آواره گان، به مرکز هرات و بادغیس بیجا شده اند.

برعلاوۀ خشکسالی، در حدود ۳۰۰ هزار افغان دیگر به دلیل جنگ‌ها و منازعات مسلحانه، مجبور به ترک مناطق مسکونی شان شده اند.

XS
SM
MD
LG