لینک های دسترسی

Breaking News

صدراعظم اتیوپیا شورشیان را متهم به کشتار دسته جمعی غیرنظامیان کرد


ابی احمد، صدراعظم اتیوپیا‌ (تصویر از آرشیف صدای امریکا)

صدراعظم اتیوپیا روز دوشنبه چهارم جولای (۱۳ سرطان) شورشیان ضد حکومت آن کشور را متهم به کشتار دسته جمعی غیرنظامیان در مناطق ناامن آن کشور کرد.

دفتر ابی احمد در مورد شمار غیرنظامیان که توسط شورشیان آن کشور کشته شده اند، معلومات ارایه نکرد،‌ اما انجمن امهارا امریکا (The Amhara Association of America) از قول منابع در ساحه به خبرگزاری اسوشیتید پرس گفته است که در حملات شورشیان احتمالاََ‌ بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ نفر کشته شده اند. به گفتهٔ این انجمن،‌ کشتار مردم امهارا صبح دوشنبه به وقت محل آغاز شد.

اما خبرگزاری اسوشیتید پرس قادر نشده است تا صحت و سقم ارقام تلفات ارایه شده از سوی این انجمن را از سوی منابع مستقل تایید کند.

ابی احمد در تویتی گفته است که "اعضای گروه جبههٔ آزادی بخش اورومو که از حملات نیروهای امنیتی (حکومتی) فرار می کنند، شهروندان را در [منطقهٔ] ولگا غربی به خطر می اندازند. شهروندان منطقهٔ کیلین ولیگا در منطقه ارومیه مورد کشتار قرار گرفته اند.'' و اضافه کرد که عملیات به منظور پیگری شورشیان ادامه دارد

عملیات نظامی حکومت اتیوپیا بر ضد شورشیان سه هفته پس از آن اعلام شد که صدها نفر از مردم امهارا در عین منطقه کشته شدند.اما پس از کشتار های دسته جمعی، بسیاری از شهروندان این کشور در مورد اقدام حکومت به رهبری ابی احمد ابراز شک و تردید کرده اند.

حکومت ابی احمد جبههٔ آزادی اورومو ( The Oromo Liberation Front) را مقصر این کشتار ها می داند. اما شورشیان جبههٔ آزادی اورومو این اتهام رد کرده و در عوض قوای حکومت آن کشور و ملیشه ها را به حملات علیه غیرنظامیان متهم کرده است.

با ادامه موج ناآرامی‌های قومی در دومین کشور پرجمعیت افریقا، این کشتار ها بر حکومت ابی احمد فشار وارد می‌کند تا اقدامات بیشتری برای محافظت از غیرنظامیان روی دست بگیرد. در سال های اخیر،‌ به دلیل تنش های سیاسی، تاریخی و قومی، حملات به ضد اقلیت های ساکن در سراسر این اتیوپیا افزایش یافته است.

قوم امهارا دومین قوم بزرگ در اتیوپیا به شمار می رود، اما این قوم در سایر نقاط اتیوپیا یک اقلیت است و به کرات هدف حملات قرار گرفته است.

تنها در سه سال گذشته صد ها نفر در حملات در مناطق بنیشانگل گوموز و ارومیه کشته شدند. شاهدان ماه گذشته به خبرگزاری اسوشیتید پرس گفتند که بیش از ۴۰۰ غیرنظامی در حمله ۱۸ جون که بر ضد قوم امهارا در منطقهٔ اورمیه صورت گرفت، کشته شدند.

XS
SM
MD
LG