لینک های دسترسی

Breaking News

اتحادیهٔ اروپا خواستار ۵۰ میلیارد یورو برای حمایت از اوکراین شد


اورسولا فون درلاین، رییس کمیسیون اتحادیهٔ اروپا

تحادیهٔ اروپا روز سه شنبه ۲۰ جون (۳۰ جوزا) از کشورهای عضو این اتحادیه خواست تا برای حمایت از اوکراین در چهار سال آینده، ۵۰ میلیارد یورو فراهم کنند.

اورسلا فون درلاین، رییس کمیسیون اتحادیهٔ اروپا، گفت: "این ذخیرهٔ مالی به ما امکان می‌دهد تا واقعاً حمایت مالی خود را با توجه به تحولات وضعیت در آنجا [اوکراین] تنظیم کنیم."

کمیسیون اروپا می‌گوید که هدف از جمع‌آوری این پول کمک به تامین مالی کیف و پوشش هزینه‌های بازسازی فوری ناشی از تهاجم روسیه است.

به گفتهٔ اتحادیهٔ اروپا، این پول ترکیبی از کمک‌های بلاعوض، وام‌ها و بخشی آن برای رفع مشکلات مالی اتحادیهٔ اروپا برای سال‌ها ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۷ است که پس از پیامدهای همه‌گیری و درگیری به وجود آمده است.

از آغاز تهاجم روسیه بر اوکراین، اتحادیه اروپا در مجموع ۳۰ میلیارد یورو به کیف کمک کرده است، اما این اتحادیه به دنبال راه حل درازمدت برای ثبات مالی در اوکراین است.

انتظار می‌رود که این پول اوکراین را در آوردن اصلاحات برای تقویت قوه قضاییه و مقابله با فساد که کیف را در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا نزدیک‌تر می‌سازد، نیز کمک کند.

این در حالی است که بانک جهانی در ماه مارچ هزینه‌های درازمدت بازسازی اوکراین را بیش از ۳۸۰ میلیارد یورو تخمین زد.

اتحادیهٔ اروپا همچنان ۱۵ میلیارد یورو برای کمک برای رسیدگی به مهاجرت و ۱۰ میلیارد یورو برای تخفیف به صنایع کلیدی درخواست کرده است.

انتظار می‌رود که این پیشنهاد با مخالفت بعضی کشورهای عضو اتحادیهٔ اروپا که تا اکنون از پیامدهای همه‌گیری کووید۱۹ و جنگ رنج می‌برند، نیز مواجه شود. همه کشور عضو باید با افزایش بودجه موافقت کنند.

رییس کمیسیون اتحادیهٔ اروپا گفت: "ما کاملاً از این واقعیت آگاه استیم که کشورهای عضو نیز تحت تاثیر بحران قرار گرفته اند و پس از سال‌ها حمایت گسترده عمومی از اقتصادهایشان، اکنون زمان مشارکت آنها فرا رسیده است. ما امروز با یک پیشنهاد بسیار هدفمند و محدود برای الزام مطلق آمده ایم."

این در حالی است که از آغاز جنگ در اوکراین در فبروری ۲۰۲۲، ایالات متحده به تنهایی ۲.۱ میلیارد دالر در بخش بشردوستانه و ۳۷.۶ میلیارد دالر در بخش نظامی به اوکراین کمک کرده است.

XS
SM
MD
LG