لینک های دسترسی

Breaking News

اروپا ممنوعیت فرستادن سلاح به سوریه را برداشت


ویلیام هیگ، وزیر خارجۀ برتانیه می گوید که بیست و هفت کشور اروپایی بر آوردن تعدیل در تحریم های ارسال سلاح به سوریه، موافقه کرده اند. این اقدام راه را برای آن کشورهای باز می کند که خواهان دادن سلاح به مخالفین رژیم بشارالاسد استند.

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه شام دوشنبه در پاریس به سازماندهی مذاکرات روی یک حکومت انتقالی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه توافق ورزیدند.

به روز سه شنبه یک دیپلومات ارشد روسی گفت که مسکو برای جلوگیری از مداخله خارجی در سوریه، به حکومت بشارالاسد یک نوع راکت پیشرفته دفاع هوایی را فراهم خواهد کرد.

مقام های روسی همچنان گفته اند که پایان تحریم تسلیحاتی از سوی اتحادیه اروپایی، ضربه محکمی به روند صلح سوریه وارد خواهد کرد.

نقش امریکا و روسیه

در حالیکه جنگ شدید میان نیروهای حکومت سوریه و شورشیان در امتداد سرحد لبنان جریان دارد، دیپلوماتان در بیرون از آن کشور روی ختم این خشونتها کار می کنند. وزرای خارجه ایالات متحده امریکا و روسیه در پاریس ملاقات نموندند و گفتند انها در دنبال نمودن پلان صلح که سال گذشته در ژنیو طرح ریزی گردیده بود مصمم اند.

جای کری گفته است که هر دو کشور، روسیه و ایالات متحده امریکا در عملی نمودن اصول اتخا‏ذ شده در ژنیو که مقتضی یک حکومت انتقالی با رضایت متقابل که دارای قدرت اجرائیه یی کامل به منظور اجازه دادن مردم سوریه به تصمیمگیری در مورد آینده شان شود، متعهد اند.

سرگی لفروف گفته است که مسکو و واشنگتن فوریت این موضوع را درک میکنند.

لفروف گفت "همه باید تا حد توان برای ختم خونریزی و رنج مردم سوریه تلاش به خرچ دهند."

در این جنگ در حالیکه روسیه از جنگجویان بشارالاسد پشتیبانی میکند، ایالات متحده حامی مخالفین بشارالاسد است.

به باور مخالفین سوریه ایالات متحده و روسیه باید در پایان دادن این جنگ که گویا بشارالاسد از اسلحه کیمیاوی استفاده میکند، اقدام نمایند.

عابد ششاکلی از ائتلاف سوریه میگوید موضوع استفاده از اسلحه کیمیاوی تنها توسط امریکا نه بلکه از سوی روسیه نیز به آن به مثابه خط سرخ اشاره شده است اما تا کنون تنها کلمات در مورد شنیده شده است، اقدام صورت نگرفته در حالیکه مردم سوریه توسط اسلحه کیمیاوی کشته میشوند.

جان مک کین، سناتور با نفوذ ایالات متحده به روز دوشنبه در یک سفر از قبل اعلان ناشده وارد سوریه شد و با شورشیانی که از دوسال بدنیسو برای سرنگونی رژیم بشارالاسد میجنگد، ملاقات نمود. مشاوران مککین می گویند او با جنرال سلیم ادریس یکی از قوماندان اردوی آزدیبخش سوریه از ترکیه وارد سوریه گردیده و برای مدت چند ساعت در آنجا باقی مانده است.
XS
SM
MD
LG