لینک های دسترسی

Breaking News

اتحادیه اروپا: در میزان خشونت علیه زنان افغان تغییر نیامده است


کمیسیون مستقل حقوق بشر در ده ماه سال مالی ۱۳۹۶ در سراسر افغانستان ۳۷۷۸ قضیه خشونت علیه زنان را به ثبت رسانیده است.

هیأت اتحادیه اروپا در افغانستان، به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان، می‌گوید میزان خشونت علیه زنان در افغانستان تغییر نکرده و سال ۲۰۱۷ میلادی نیز برای زنان افغان "سال دشوار" بوده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، در ده ماه نخست سال ۲۰۱۷ در سراسر این کشور ۳۷۷۸ قضیۀ خشونت علیه زنان را شامل ۱۳۵۱ قضیه خشونت فزیکی، ۱۰۹۳ قضیه خشونت لفظی و روانی و ۵۸۹ قضیه خشونت اقتصادی به ثبت رسانیده است.

۱۳۵۱ قضیه خشونت فزیکی شامل ۲۳۱ قضیه قتل که ۱۲۰ مورد قتل ناموسی بوده است، ۳۸ قضیه تجاوز جنسی و ۱۰۰۳ قضیه لت و کوب بوده است.

دفتر هیأت اتحادیه اروپادر افغانستان، آمار کمیسیون مستقل حقوق بشر را در خبرنامۀ خویش ذکر کرده و میزان خشونت علیه زنان را دراین کشور "شدیدأ نگران کننده" خوانده است.

هیأت اتحادیه اروپا در این خبرنامه، از حکومت افغانستان خواستار اقدامات فوری برای محو خشونت علیه زنان شده است.

در خبرنامه به نقل از پیری مایدون، رئیس هیأت و سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان آمده است "ارقام تازه در مورد میزان خشونت علیه زنان شدیدأ ناامید کننده است. محو خشونت علیه زنان یکی از اولویت‌های عمده دولت افغانستان و جامعه جهانی بوده است و نیاز است تا در این راستا پیشرفت‌های سریع به دست آید".

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان نیز به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان در کنفرانس زیر نام "بیاید هیچ کس را فراموش نکنیم" گفت میزان خشونت علیه زنان در سطح بالا قرار دارد و خشونت‌های فجیع در برابر زنان رخ داده است.

آقای عبدالله، افزود که برای مبارزه با خشونت علیه زنان، میکانیزم‌های زیادی ایجاد شده و قوانین نیز اصلاح گردیده؛ اما برای تطبیق آن باید "مسؤولیت احساس" شود.

دلبر نظری، وزیر امور زنان افغانستان، نیز در این کنفرانس گفت، ۸۷ درصد زنان افغان با خشونت‌های فزیکی، روانی و جنسی مواجه اند.

در همین حال، کریس فیتز جرالد، رئیس روابط عامه سفارت ایالات متحده امریکا در کابل، با انتشار پیام ویدیوی به مناسبت آغاز کمپاین ۱۶ روزۀ محو خشونت علیه زنان، در صفحه رسمی سفارت امریکا در کابل، می‌گوید بیش از ۸۰ درصد زنان افغان با خشونت‌های فزیکی، روانی و جنسی روبرو اند.

آقای جرالد، می‌افزاید که این رقم تکان دهنده است و همۀ برای تغییر آن مسؤولیت دارند.

از سوی دیگر، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان امروز در جریان معرفی نامزد وزیران به ولسی جرگه، از اعضای این مجلس خواست تا هرچه زودتر "تکلیف قانون منع خشونت علیه زنان" را روشن کنند.

عبدالرووف ابراهیمی، رئیس ولسی جرگه افغانستان گفت، آنان در مورد قانون منع خشونت علیه زنان تصمیم خواهند گرفت.

اما آقای ابراهیمی در ادامه افزود که ولسی جرکه قانون منع آزار و اذیت جنسی زنان را تصویب کرده؛ اما تا اکنون این قانون از سوی رئیس جمهور توشیح نشده و به اجرا گذاشته نشده است.

XS
SM
MD
LG