لینک های دسترسی

Breaking News

سرکوب تظاهرات زنان؛ اتحادیهٔ اروپا به طالبان: کمک‌های بشری ما مشروط است


اتحادیهٔ اروپا امروز ۱۴ اگست (۲۳ اسد) یک روز پس از سرکوب تظاهرات زنان در کابل گفت که از بدتر شدن وضعیت برای زنان و دختران در افغانستان نگران بوده و هشدار داد که کمک‌های بشردوستانهٔ این اتحادیه با مردم این کشور مشروط است.

روز گذشته، جنگجویان گروه طالبان برای متفرق کردن گروهی از زنان معترض در کابل از خشونت کار گرفتند، شماری از آنان را لت و کوب کردند و دست به فیرهای هوایی زدند.

جوسپ بوریل، رییس سیاست خارجی اتحادیهٔ اروپا در یک اعلامیه گفت که این اتحادیه به گونهٔ اخص در مورد آیندهٔ زنان و دخترانی که از آزادی، حقوق و دسترسی به خدمات ابتدایی مانند آموزش به "گونهٔ سیستماتیک" منع شده، نگران است.

پس از گذشت یک سال از مسلط شدن دوبارهٔ طالبان بر افغانستان، این گروه هنوز هم دروازه‌های مکاتب متوسطه و لیسهٔ دختران را مسدود نگهداشته و بر کار و سفر زنان محدودیت وضع کرده اند.

از یک سال به اینسو،‌ کمک‌های بین المللی به دلیل برگشت طالبان به افغانستان قطع شد، اقتصاد این کشور در پرتگاه سقوط قرار گرفته و بر اساس گزارش ادارات ملل متحد بیش از نصف جمعیت این کشور با فقر و گرسنگی دست و گریبان شده اند.

اتحادیهٔ اروپا تلویحاً هشدار داده گفته است که "کمک‌های بشردوستانه با مردم افغانستان مشروط به یک افغانستان باثبات،‌ صلح‌‌آمیز و مرفه بوده و طالبان باید اصول حقوق بشر به ویژه حقوق زنان، دختران، کودکان و اقلیت‌ها را حفظ کنند."

اتحادیهٔ اروپا تصریح کرده است که افغانستان باید پابند پیمان‌های بین المللی باشد که این کشور در آن شامل است،‌ به شمول حفظ و نگهداری حقوق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، مدنی و سیاسی مردم این کشور.

این اتحادیه همچنان گفته است که تمام افغان‌ها باید حق برابر و معنا دار در بخش پیشبرد امور این کشور داشته و حضور خود را در آن شاهد باشند.

در بخش دیگر این بیانیه آمده است که بر اساس فیصله‌نامه‌های شورای امنیت ملل متحد، افغانستان نباید سبب تهدید امنیتی به هیچ کشور دیگر شود.

این در حالی است که ایمن الظواهری، رهبر شبکهٔ القاعده در اوایل ماه جاری در کابل کشته شد، اما گروه طالبان می‌گویند که از حضور او در پایتخت این کشور آگاهی نداشتند. این در حالی است که طالبان تعهد کرده اند که اجازه نخواهند داد از خاک افغانستان علیه هیچ کشور دیگر استفاده شود.

این مطلب به اساس معلومات گزارش فرانس‌پرس تهیه شده است.

XS
SM
MD
LG