لینک های دسترسی

Breaking News

سران اتحادیه اروپا به سخنان ترمپ واکنش نشان دادند


در آستانه ملاقات امروز ترمپ و پوتین در فنلند، اتحادیه اروپا از امریکا، چین و روسیه خواست تا با همکاری با یک دیگر، در جهت رفع تنش های به وجود آمده بر سر وضع مالیات گمرکی توسط دولت ایالات متحده امریکا اروپا تلاش کنند.

سران اتحادیه اروپا نیز در رابطه به سخنان اخیر ترمپ که در آن اروپا را "دشمن" خطاب کرده بود واکنش نشان داده و از آینده روابط تجارتی میان اروپا و امریکا ابراز نگرانی کرده اند.

فدریکا موگرینی، رئیس پالیسی خارجی اتحادیۀ اروپا امروز گفت "اگر من یک ژورنالیست بودم، احتمالا از رئیس جمهور امریکا می پرسیدم که ایشان کی را دوست امریکا می داند؟ از نظر ما، امریکا یک دوست نزدیک و شریک تجارتی است اما ما دوستان زیاد دیگری نیز در جهان داریم. بنابراین، ما تصویر واضحی از این که دوستان ما کی ها هستند، در ذهن خود داریم و امیدوارم اداره ریاست جمهوری ترمپ نیز همین گونه باشد."

از سوی دیگر، دونالد تسک، رئیس شورای اروپایی نیز امروز در همین رابطه گفت که با دشمن خواندن اروپا، دونالد ترمپ "اخبار نادرست را اشاعه داده است" تسک از نشست ترمپ-پوتین خواست تا نظم جهانی را حفظ کنند.

دونالد تسک گفت "این وظیفه مشترک اروپا، چین و امریکا است که به جای از بین بردن نظم موجود تجارتی، در جهت بهبود آن تلاش کنند. به جای آغاز کردن یک جنگ تجارتی که می تواند به کشمکش های داغ مبدل گردد، باید با شجاعت و به گونه مسولانه ای در جهت اصلاح و بهسازی آن کوشش گردد."

رئیس جمهور ترمپ در مصاحبه ای با تلویزیون "سی بی اس" مجدداً اروپا را به سود جویی از امریکا در معاملات تجارتی متهم کرد.

وضع مالیات گمرکی جدید بر فولاد و آلومینیم وارداتی از اروپا، مکسیکو، کانادا و چین، توسط دولت ترمپ، ترس از آغاز یک جنگ تجارتی افزایش داده و بر روابط امریکا با این کشورها سایه انداخته است.

وزیر خارجه آلمان نیز در واکنش به دشمن خواندن اروپا توسط ترمپ، امروز گفت که اروپا پس از این نمی تواند روی قصر سفید حساب کند. تسک در دیدارش از بیجینیگ نیز در مورد مبدل شدن تنش های تجارتی به یک "کشمکش داغ" خبر داد.

XS
SM
MD
LG