لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی ملل متحد در مورد وضعیت پناهجویان در جزایر یونان


IOM: حدود ٥٠٠٠ مهاجر در سال ٢٠١٦ در بحیره مدیترانه غرق گریده اند

اداره پناهندگان ملل متحد وضعیت این مهاجران را رقتبار توصیف کرده است و در چنین وضعیت در مورد پیشگویی زمستان سرد اظهار نگرانی میکند.

ادرین ادواردز سخنگوی اداره پناهندگان ملل متحد به روز جمعه در ژینو گفت که با وجود تلاش برای بهبود وضعیت، در بسیاری از این مراکز اوضاع نهایت رقتبار است.

این اداره اضافه میکند که بیش از پانزده هزار و پنجصد مهاجر و پناهجو در جزایر یونان گیر مانده اند.

بر اساس معامله ایکه بین ترکیه و اتحادیه اروپایی جهت کاهش سیل مهاجرین به اروپا صورت گرفته، کسانیکه پس از ماه مارچ به این جزایر میرسند در صورتیکه در یونان درخواست پناهندگی ندهند دوباره به ترکیه رد مرز میشوند.

آقای ادواردز با اشاره به این موضوع گفت تنها پناهجویان آسیب پذیر یا کسانیکه روند ثبت نام شان تکمیل گردیده به شهر های بزرگ یونان منتقل میشوند و تأخیر در روند ثبت نام یا هویت افراد آسیب پذیر باعث ازدحام جدی در مراکز پناهجویان میشود.

در نتیجه معامله میان ترکیه و اتحادیه اروپایی در ورود مهاجرینکه از طریق آب به کشور های عضو این اتحادیه میایند در سال ٢٠١٦ دو بر سه حصه کاهش یافته است.

اما اتحادیه اروپا به روز جمعه گفت که ورود پناهجویان که از شمال قاره افریقا به ایتالیا میروند بیش از هر وقت دیگر بیشتر گردیده است.

ترکیه از این معامله که در ماه مارچ سال گذشته میلادی صورت گرفت تا زمانیکه سیل مهاجرین را در کشورش متوقف سازد و جلو قاچاقبران را از انتقال مهاجرین به یونان بگیرد، میلیاردها ایرو بدست میاورد.

بر علاوه کمک های مالی در بدل این معامله به ترکیه وعده داده شده است که به ترک ها بدون ویزه اجازه سفر به اروپا داده شود.

اداره سرحدی اتحادیه اروپایی موسوم به فرانتکس میگوید که با آنهم شماری زیاد از افغانها، سوریایی ها و عراقی ها خود را اروپا میرسانند.

این اداره میگوید که در سال ٢٠١٦ حدود ١٨١ هزار مهاجر از شمال افریقا و از طریق آبهای مدیترانه به ایتالیا آمده اند که بیشترین تعداد ثبت شده مهاجرین در سال گذشته شمرده میشود.

این اداره میگوید که بیشتر مهاجرین که به ایتالیا میایند از کشورهای نایجیریا، ایرتیریا و گینی اند.

قبلاً سازمان بین المللی مهاجرین یا IOM گفته بود که سال ٢٠١٦ خونین ترین سال نیز برای مهاجرینکه بحیره مدیترانه را گذشته اند بود که حدود ٥٠٠٠ مهاجر به امید زندگی بهتر در راه رسیدن به اروپا در آبهای مدیترانه غرق شده اند.

XS
SM
MD
LG