لینک های دسترسی

Breaking News

سهمگیری ناچیز کشورهای اروپایی در پذیرش پناهجویان


پناهجویان در یک ایستگاه قطار آهن
پناهجویان در یک ایستگاه قطار آهن

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، از سایر کشور های اروپایی می خواهد تا آنان نیز سهم خود را نیز در برابر هزاران پناه جوی که به قارۀ اروپا سرا زیر می شود، ادا کنند. ولی شماری از همسایه های آلمان در برابر خواست صدراعظم آلمان ایستادگی می کنند.

آلمان بیشترین تعداد پناه جویان را که نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر میباشد در کشور خود پذیرفته است، اما سلواکیا، جمهوری چک، هنگری و پولند در جمع کشور های است که پلان اتحادیه اروپایی را برای پذیرفتن یک تعداد تعین شده از مهاجرین رد کرده اند.

انگلا مرکل گفت اگر اروپا در پاسخ گویی به پناه جویان ناکام گردد، اگر این ارتباط نزدیک با حقوق بشر از هم بگسلد، در آن صورت اروپا، قاره ای نخواهد بود که ما آرزومند اش استیم.

رابرت فیکو، صدراعظم سلواکیا میگوید کشورش هیچگاه با سهمیه بندی شمار پناه جویانی که قبول کند، موافقه نخواهد کرد. او میگوید این پناه جویان که روی دلایل اقتصادی از کشور های جنگ زده شان فرار کرده اند، باید دوباره به خانه های شان برگردند.

لارنت فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، کشور های شرقی اروپا بخصوص هنگری را متهم میکند که با ایجاد مشی های جنجال برانگیز در مورد پناه جویان، خلاف ارزش های اروپا عمل میکنند. هنگری این اتهامات وزیر خارجه فرانسه را رد کرده است.

جنرال ویلیام لیسی سوینگ، رئیس سازمان بین المللی مهاجرت یا IOM میگوید گروه های امدادی حاضر اند برای رسیدگی به پناه جویان با حکومت های اروپایی کمک کنند اما بخش های از اروپا باید هراس از پذیرش پناه جویان را رفع کنند.

مواصلت به آلمان

اتریش روز دوشنبه، قطار آهنی را که به جانب شهر مونشن آلمان در حرکت بود در مرز با هنگری متوقف نمود. اتریش دلیل اینکار را جستجو برای یافتن قاچاق بران انسان و بررسی اسناد ۳۰۰ تا ۴۰۰ مهاجر سوار بر این ترن وانمود کرد.

ساعاتی بعد آن این ترن به شهر روزنهایم در آلمان مواصلت کرد و شماری از پناه جویان به شمول یک خانواده افغان که اطفال کوچک داشتند توسط پولیس سرحدی آلمان به یک قاغوش نظامی منتقل شدند تا ثبت نام گردند.

۲۰۰ نفر دیگر که در ترن باقی مانده بودند سفر به جانب مونشن را ادامه دادند و در ایستگاه قطار آهن روند نام نویسی را تکمیل کردند.

دو قطار آهن دیگر در اتریش متوقف بوده و مقام ها میگویند شمار سرنشینان آن بیش از حد قانونی است.

این در حالیست که اتحادیه اروپا در حال ایجاد یک مرکز جدید پذیرش پناه جویان جدید در هنگری میباشد. این اتحادیه دو مرکز مشابه را در ایتالیه و یونان قبلاً ایجاد کرده بود. از این مراکز برای ثبت نام پناه جویان استفاده میشود.

گزارش: AP

برگردان: ژیلا سمیعی

XS
SM
MD
LG