لینک های دسترسی

Breaking News

خپلواک: در هر جایی که طالبان بخواهند مذاکره می‌کنیم


خپلواک از طالبان خواست که برای رسیدن به اهداف مشروع شان راه مذاکره را در پیش گیرند

شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد، آن شمار مخالفین مسلح که خواهان ختم منازعه و آغاز گفتگوهای صلح اند، در هر جایی که بخواهند حکومت و شورای عالی صلح آماده است تا با آنها مذاکره کنند.

محمداکرم خپلواک، رئیس دارالانشای شورای عالی صلح و مشاور ارشد سیاسی ریاست جمهوری افغانستان، روز دوشنبه در نشست مشورتی دو روزۀ صلح به خبرنگاران گفت، مخالفینی که افغان اند و به ارزش‌های ملی افغانستان باور دارند، به صلحی که به جانبین "عزتمند و آبرومند" باشد، آمادگی نشان دهند.

او تأکید کرد "مردم و حکومت افغانستان برای آغاز مذاکرات صلح هیچ‌گونه پیش‌شرطی ندارند؛ بلکه تقاضا می‌کنند به هرگونه شرایطی که در داخل افغانستان و یا بیرون از افغانستان در هر کشوری که مخالفین برای آغاز مذاکرات صلح آماده باشند، حکومت افغانستان و شورای عالی صلح در این راستا کاملاً آمادگی دارد".

آقای خپلواک، از صلح با حکمتیار به عنوان نمونه‌ای یاد کرد که در پی مذاکرات بین‌الافغانی به باور وی به نتیجه رسید.

او با اشاره به همین مسأله از مخالفین مسلح خواست که برای رسیدن به خواست‌های شان که با اصول و ارزش‌های ملی متناسب باشند، راه سیاسی را برگزینند.

محمدکریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان نیز در این نشست گفت، شرایطی که اکنون برای گفتگوهای صلح در این کشور فراهم شده؛ در هیچ زمانی فراهم نبوده است.

آقای خلیلی، بار دیگر تکرار کرد که صلح به معنی تسلیمی مخالفین مسلح نیست؛ بلکه در روند گفتگوهای صلح به دیدگاه‌های ملی آنان احترام گذاشته می‌شود.

این خواست‌ها در حالی مطرح می‌شود که هنوز طالبان برای گفتگوهای صلح هیچ چراغی سبز نشان نداده اند.

با این حال، رئیس شورای عالی صلح افغانستان، از کشورهای منطقه و جامعۀ جهانی خواست که از پروسۀ صلح افغانستان حمایت و همکاری عملی شان را آغاز کنند.

به باور وی، همکاری جدی عملی در راستای آغاز مذاکرات صلح، نسبت به جنگ، هزینۀ کمتر در بر خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG