لینک های دسترسی

Breaking News

شراندازی یا افشای اطلاعات؟ تبادله اتهامات میان صالح و سعید


رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان، حزب اسلامی را به حمایت از داعش متهم کرده، اما این حزب صالح را شرانداز خطاب نموده است.

امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان، ادعا کرده است که شماری از "اعضای قبلی و فعلی" حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، با گروه دولت اسلامی یا داعش همکاری دارند.

آقای صالح در صفحۀ فیسبوک خود نوشته است "قرار معلومات موثق حد اقل ۲۰ نفر از کسانیکه به جرم همکاری با داعش و یا توطیه در بمب گذاری ها دستگیر شده اند از وابستگان قبلی و یا فعلی گلبدین حکمتیار اند که حکومت از افشای این مسله به خاطر حفظ آبروی توافق با او ابا میورزد."

آقای صالح گفته است که در این رابطه، اسنادی در اختیار دارد. او همچنان ادعا کرده است که آقای حکمتیار بار ها در تماس با مقامات مشخص در سکتور امنیتی خواستار رهایی آنها شده است و دوسیه شماری از این دستگیر شده ها بازهم بخاطر "ابا از رسوایی" به محکمه سپرده نشده است.

واکنش حزب اسلامی

قریب الرحمن سعید، یک عضو ارشد حزب اسلامیبه رهبری گلبدین حکمتیار، در مصاحبه ای با صدای امریکا ضمن رد ادعای آقای صالح، او را به "شراندازی" متهم کرد.

آقای سعید گفت"نمی دانم که چرا چنین اشخاص با نشر اینگونه تویت ها و پیام ها باعث ایجاد شر و فساد می شوند. حزب اسلامی یک تنظیم بزرگ است و رهبر آن یک رهبر ملی است."

با آنهم این عضو حزب اسلامی حکمتیار گفت که افراد وارد حزب اسلامی می شوند و می روند، اما خطاب به آقای صالح گفت که " چیزی که این دوست به حیث یک دشمن نوشته است بخاطر قوم گرایی و بخاطر بدنام کردن یک رهبر نوشته است."

آقای سعید همچنین تاکید کرد که حزب اسلامی به رهبری آقای حکمتیار برای آوردن صلح و ثبات در افغانستان تلاش می کند و در صدد بی ثباتی کشور نیست.

آقای سعید افزود " اینگونه اظهارات و این افراد نمی توانند اراده و عزم حزب اسلامی را که برای صلح و امن در کشور دارد، صدمه برساند."

پیش از این محمد محقق، معاون ریاست اجرائیه، هم از نفوذ عناصر داعش در حکومت افغانستان حرف زده بود. رئیس جمهور محمد اشرف غنی در واکنش به این اظهارات گفته بود "هرکسی که ادعا دارد که یک عضو عالی‌رتبه این کشور یا وسط رتبه یا غیره همرای داعش شامل است، جرات کند به محکمه بیاید ادعای خود را ثابت کند، اگر نه چادر بپوشد."

XS
SM
MD
LG