لینک های دسترسی

Breaking News

انفجار در هرات پنج کشته و دست کم ۲۰ زخمی برجا گذاشت


مقام‌های طالبان روز جمعه اول اپریل (۱۲ حمل) گفتند که در اثر انفجار در ولایت هرات واقع در غرب افغانستان دست کم پنج نفر کشته شدند.

این مقام‌ها گفته‌اند که این انفجار شام جمعه به وقت محل در یک میدان ورزشی رخ داد که موجب زخمی شدن ۲۵ نفر دیگر نیز شده است. اما از وضعیت زخمیان تا حال جزییاتی در دست نیست.

خبرگزاری باختر از قول نعیم الحق حقانی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات گزارش داده است که این انفجار در ناحیه نهم شهر هرات رخ داده است. اما این مقام محلی شماری زخمیان این رویداد را۲۰ نفر گفته است.

تا حال هیچ فرد و یا گروهی مسوولیت این حملهٔ مرگبار را بر عهده نگرفته است.

عبدالله عبدالله،‌ رییس پیشین کمیسیون مصالحهٔ ملی افغانستان، در تویتی این حمله را تایید کرده و ابراز تاسف خود را نسبت به قربانیان و بازماندگان آنها بیان کرده است.

در سال‌های گذشته، با فرا رسیدن ماه رمضان گروه طالبان حملات تهاجمی خود را در نقاط مختلف افغانستان افزایش می داد. اما پس از مسلط شدن مجدد طالبان بر افغانستان، شاخه‌خراسان داعش در اغلب موارد مسوولیت مرگبارترین حملات را بر غیر نظامی در این کشور بر عهده گرفته است.

طالبان که حال تقریبا بر همه ولایات افغانستان مسلط اند، گفته اند که جنگ در این کشور پایان یافته است. اما حملات انتحاری، کشتار‌های هدفمند و انفجار‌ها هنوز هم در برخی ولایت‌های افغانستان رخ می دهد.

تا حال هیچ کشوری در جهان ادارهٔ طالبان را به رسمیت نشناخته است، به شمول پاکستان که حامی اصلی این گروه پنداشته می شود.

کشور‌های همسایه و غرب به صورت کل شرایط مشخص را برای به رسمیت شناختن ادارهٔ طالبان گذاشته اند. اجازهٔ تحصیل و کار برای زنان و دختران، آزادی بیان و رسانه‌ها و ایجاد حکومت همه شمول از شرایط عمدهٔ جامعه بین المللی برای به رسمیت شناختن اداره‌ٔ طالبان به شمار می رود.

اما رهبران طالبان تا حال به این خواست‌های جامعهٔ بین المللی پاسخ مثبت نداده اند.

XS
SM
MD
LG