لینک های دسترسی

Breaking News

داعش مسوولیت حمله بر مسجد هرات را گرفت


مسجد جامع جوادیۀ ساحۀ بکرآباد محل تجمعات بزرگ شیعیان هرات است

داعش مسوولیت حملۀ انتحاری بر ​مسجد جوادیه در ساحۀ بکرآباد شهر هرات به به دوش گرفت که در آن ۲۹ نفر کشته و کم از کم ۶۴ نفر دیگر زخمی شد.

خبرگزاری اعماق، شاخۀ رسانه‌ای گروه دولت اسلامی، گزارش داده است که جنگجویان داعش این حمله را انجام داده است.

یکی از زخمی شدگان این رویداد به صدای امریکا گفت که ابتدا دو مهاجم مسلح در داخل مسجد به گلوله باری پرداخته و سپس یکی از آنان حملۀ انتحاری را انجام داد.

مقام‌های محلی گفته اند که مهاجمان مسلح هنگام برگزاری نماز شام بر این مسجد شیعیان یورش برده و قربانیان آن همه غیرنظامیان و مردم عام اند.

عبدالاحد ولی زاده سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت هرات گفت که این انفجار ساعت ۸:۱۰ دقیقۀ شام و زمانی به وقوع پیوست که نمازگزاران در حال آمادگی برای مراسم مذهبی بودند.

همزمان محمد رفیق شیرزی سخنگوی شفاخانه حوزوی هرات گفت که در بین کشته شدگان دو کودک شامل بوده و به گفتۀ وی وضعیت ۱۰ تن از زخمی شدگان این رویداد وخیم است.

آقای شیرزی در صحبت با صدای امریکا گفت که آمار دست داشتۀ وی تنها مربوط به شفاخانه حوزوی هرات است و احتمال آنوجود دارد که ارقام تلفات بیشتر شود.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای این حمله را با شدیدترین الفاظ محکوم کرده و آن را مغایر اصول اسلامی و حقوق بشری خوانده است.

تعداد زیادی از شهروندان ولایت هرات برای اهدای خون به شفاخانه حوزوی هرات آمده اند.

پس از انفجار مردم محل به پوسته امنیتی در نزدیکی مسجد حمله ور شدند و شیشه های آن را شکستند و قوای امنیتی را مجبور به ترک محل کردند.

قرار است روز چهارشنبه تعداد زیادی از شهروندان هرات به منظور تقبیح این حمله انفجار در مسجد که منجر به کشته و زخمی شدن ده ها تن شده است دست به تظاهرات بزرگی در مقابل دفتر کار والی هرات بزنند.

مسجد جوادیه یکی از مساجد مهم و محل اکثر تجمعات مذهبی شیعیان در ولایت هرات میباشد.

واکنش ها

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، حمله بر نمازگزاران شهر هرات را با شدیدترین الفاظ محکوم کرده طی اعلامیه یی اذعان داشته است که "تروریستان با هدف قرار دادن افراد ملکی، حمله به مساجد و تکیه خانه ها و سایر اماکن مقدسه، ماهیت ضد اسلامی خویش را بیشتر از پیش نمایان می کنند. "

عبدالله عبدالله، رئیس اجراییۀ حکومت افغانستان با تقبیح حملۀ انتحاری و گلوله باری بر نمازگزاران مسجد جوادیۀ شهر هرات، در صفحۀ رسمی فیسبوک ریاست اجراییه نگاشته است "حمله بر مسجد و نمازگزاران کار گروه‌های تروریستی- تکفیری است که به هیچ آئین و کیشی تعلق ندارند و معتقد به هیچ ارزش انسانی و اخلاقی نمی‌باشند."

منشی عمومی ملل متحد، با شدیدترین الفاظ حمله بر نمازگزاران را در مسجد محکوم کرده آن را نقض روشن اساسات حقوق بشر و قوانین بین المللی بشری عنوان کرده است.

انتونیو گوتیرش، مراتب تسلیت و همدردی خود را به بازماندگان قربانیان رویداد مرگبار شام سه شنبه در مسجد جوادیه شهر هرات ابراز داشته گفته است که ملل متحد در کنار مردم و حکومت افغانستان ایستاده است.

حمله بر مساجد در هرات بی پیشینه نبوده و این گونه رویدادها بارها در مساجد هرات اتفاق افتاده است. در ماه مبارک رمضان نیز انفجار یک ماین در درب ورودی مسجد جامع بزرگ شهر هرات باعث کشته و زخمی شدن ده ها غیر نظامی شد.

طالبان دست داشتن در حمله بر مسجد جوادیۀ هرات را رد کرده و تا کنون هیچ گروه دیگری مسوولیت آن را به دوش نگرفته است، اما پیش از این تندروان گروه دولت اسلامی در چندین مورد بر مساجد شیعیان در افغانستان حملات انتحاری را انجام داده اند.

XS
SM
MD
LG