لینک های دسترسی

Breaking News

انفجار در بامیان؛ یک کشته و ۱۴ زخمی


عکس از آرشیف

مقام‌های امنیتی بامیان می‌گویند که حوالی ساعت ده و نیم صبح امروز در اثر انفجار یک سرگلوله هاوان که از زمان جنگ به جا مانده بود، یک نفر کشه و ۱۴ نفر دیگر به شمول زنان و کودکان زخمی شدند.

اکبر بامیک، آمر بررسی حادثات فرماندهی پولیس بامیان روز پنجشنبه ۱۷ سپتمبر (۲۷ سنبله) به صدای امریکا گفت که این انفجار زمانی به وقوع پیوسته است که نزدیک به ۲۰ تن از باشندگان محل در روستای "بورغسو" درۀ فولادی مصروف جمع‌آوری حاصلات کچالو بودند.

او افزود: "۱۴ نفر در اثر یک انفجار در ساحۀ بورغسوی درۀ فولادی که مصروف جمع‌آوری کچالو بودند زخمی شده و یک کودک به دلیل شدت انفجار تلف شده است".

آقای بامیک گفت که زخمی‌های این رویداد اعضای یک خانواده اند که شامل زنان و کودکان نیز می‌شود.

جنرال صادق مرادی، فرمانده پولیس بامیان به صدای امریکا گفت که این انفجار ناشی از نارنجک بوده که از سال‌های گذشته در بین خاک مدفون مانده بود.

شماری از زخمی‌های این رویداد که وضعیت شان وخیم خوانده شده، به کابل منتقل شده اند و شماری دیگر در شفاخانۀ ولایتی بامیان تحت درمان قرار دارند.

داکتر فهیم، سرپرست شفاخانۀ ولایتی بامیان در این‌ باره به صدای امریکا گفت: "یک کودک که شدید زخمی بود به کابل منتقل شد و ۱۳ تن به شمول زنان و کودکان در این شفاخانه تحت تداوی قرار دارند".

اما مختار حسینی، یک باشندۀ محل گفت که همزمان دو انفجار در محلی که زنان و اطفال مصروف جمع آوری کچالو بودند صورت گرفته است.

بامیان از ولایات امن افغانستان است که در ۱۹ سال اخیر شاهد کمترین رویدادهای امنیتی بوده است. اما بقایایی مواد انفجاری و ماین‌های باقی‌مانده از جنگ‌های داخلی در این ولایت همواره سبب بروز چنین حوادث شده است.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG