لینک های دسترسی

Breaking News

پرواز قیمتی‌ترین جنگندۀ جهان متوقف شد


پنتاگون یا وزارت دفاع ایالات متحده امریکا، پس از آن طیارۀ جنگنده اف-۳۵ را مورد بررسی تخنیکی قرار داد که یکی از این جنگنده ها ماه گذشته در ایالت کارولینای جنوبی به دلیل مشکل فنی در لوله‌های سوخت سقوط کرد.

آقای جو دیلاویدووا، سخنگوی برنامۀ جنگندۀ اف-۳۵ گفته است که در حال حاضر پرواز جنگندۀ اف-۳۵ در ایالات متحده امریکا و دیگر کشورها توقف داده شده است تا لوله های سوخت از تمام طیاره ها تعویض شده و بررسی های تخنیکی تکمیل شود. تعویض لولۀ سوخت هر طیاره ۲۴ تا ۴۸ ساعت را در بر می‌گیرد

بر اساس گزارش وزارت دفاع امریکا، ۳۲۰ جنگندۀ اف -۳۵ در سرتاسر جهان برای عملیات منتقل شده است که بخش زیاد آن در ایالات متحده فعالیت دارد، اما اسرائیل، بریتانیا و شمار دیگر از شرکای ایالات متحده نیز این طیاره را در اختیار دارند.

با اینحال، بریتانیا و اسرائیل گفته اند که پرواز این جنگنده را متوقف نکرده و با احتیاط بیشتر پرواز های آزمایشی را انجام می‌دهند.

تولید طیاره های جنگی اف -۳۵ که در اوایل دهۀ ۱۹۹۰ میلادی آغاز شد، پر هزینه ترین جنگ افزار در تاریخ ایالات متحده بوده است و تخمین زده می شود که هزینۀ مجموعی برنامۀ تولید، حفظ و مراقبت این جنگنده که تا سال ۲۰۷۰ در نظر گرفته شده است حدود ۱.۵ تریلیون دالر هزینه بردارد.

طیاره اف ۳۵ یکی از پیشرفته ترین جت های جنگی در جهان است که در ماه میزان سال جاری در افغانستان برای حمله به پایگاه‌های نظامی طالبان استفاده شد.

جنگندۀ اف-۳۵ افزون بر داشتن قدرت فرار از رادار، سرعت بلندتر از سرعت صوت، قابلیت حمایۀ هوایی نزدیک، دارای مجموعۀ بزرگی از آخذه های حساس ایت که طیف گستردۀ معلومات را در اختیار پیلوت قرار می دهد.

XS
SM
MD
LG