لینک های دسترسی

Breaking News

اقتدار طالبان؛ چالش تازه‌ای برای شبکه‌های اجتماعی


شرکت فیسبوک می‌گوید که ممکن ممنوعیت بر طالبان را حتا در صورتیکه ایالات متحده تحریم‌ها بر این گروه را متوقف کند، لغو نخواهد کرد.

وزارت خارجهٔ ایالات متحده طالبان را مانند طالبان پاکستانی در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی قرار نداده، اما ایالات متحده در عوض، طالبان را به عنوان یک "گروه ویژه تعیین شده تروریست جهانی" طبقه‌بندی می‌کند و دارایی‌های افراد این گروه را که در فهرست سیاه استند در امریکا راکد کرده و از امریکایی‌ها می‌خواهد که با طالبان همکاری نکنند.

مونیکا بکرت، معاون پالیسی محتویات فیسبوک در یک پیام صوتی به خبرنگاران گفت: " آنان [طالبان] اجازه نخواهند داشت چون قانون ایالات متحده چنین حکم می‌کند، حتا اگر قانون ایالات متحده هم‌چنین حکمی نمی‌کرد ما باید پالیسی آنان را تجزیه و تحلیل کنیم که آیا ‘پالیسی سازمان‌های خطرناک’ شرکت ما را نقض می‌کنند یا نه. "

فیسبوک طالبان را یک گروه تروریستی می‌داند‌ و انتشار محتوا و مطالب حامی آن را در این شبکه ممنوع کرده است.

این در حالی است که گزارش می‌شود که اعضای طالبان از خدمات پیام‌رسان "وتس‌اپ" که متعلق به فیسبوک است، برای ارتباط مستقیم با افغان‌ها استفاده می‌کنند. براساس قوانین فیسبوک، استفاده سازمان‌هایی به گفته این شرکت "خطرناک" از وتس‌اپ ممنوع است.

به گفته سخنگوی فیسبوک، این شرکت وضعیت افغانستان را به دقت زیر نظر دارد و در صورت مشاهده هر حساب کاربری در وتس‌اپ که مرتبط با سازمان‌های تحریم شده در افغانستان باشد که باید حذف شود، اقدام خواهد کرد.

اما شبکه اجتماعی تویتر شرایط متفاوتی دارد و سخنگویان طالبان در دوران جنگ، پیام‌های خود را از طریق تویتر با صدها هزار فالوور (پیرو) خود به اشتراک گذاشته‌اند.

تویتر در پاسخ به پرسش رویترز درباره استفاده طالبان از این شبکه اجتماعی گفت که به گروه‌هایی که تروریزم یا خشونت علیه غیرنظامیان را تبلیغ می‌کنند اجازه فعالیت نمی‌دهد، ولی درباره چگونگی طبقه‌بندی این گروه‌ها یا مطالب منتشره از سوی آنها توضیحی نداد.

بازگشت طالبان به قدرت این نگرانی را ایجاد کرده است که این گروه آزادی بیان ‌و حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان را سرکوب خواهد کرد و افغانستان می‌تواند دوباره به پناهگاهی برای تروریزم جهانی تبدیل شود.

مقامات طالبان با صدور بیانیه‌های مختلفی تاکید کرده‌اند که خواهان روابط بین‌المللی مسالمت‌آمیز استند و مدعی شده‌اند که از افغان‌ها محافظت کنند.

در ماه‌های اخیر شرکت‌های بزرگ فناوری امریکایی با چالش‌های زیادی در زمینه مدیریت محتوای ارایه شده توسط رهبران، و گروه‌های قدرتمند جهان در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده اند.

با این حال رویکرد متفاوت آنان در زمینه‌های مختلف نشان می‌دهد که سیاست واحدی در چنین مواردی وجود ندارد.

الفابت که شرکت گوگل بخشی از آن است، از اظهار نظر مستقیم درباره ایجاد محدودیت برای طالبان در شبکه اجتماعی یوتیوب خودداری کرد، اما گفت که این شرکت برای طبقه‌بندی "سازمان‌های تروریستی خارجی" و اجرای قوانین خود علیه گروه‌های جنایت‌کار خشن از رهنمودهای دولت‌ها پیروی می‌کند.

با پیچیده‌تر شدن مسایل و کنترول بیشتر طالبان بر افغانستان، اگر چه هنوز اکثر کشورها نشانه‌ چندانی برای به رسمیت شناختن طالبان بصورت دپلوماتیک از خود نشان نمی‌دهند، اما موقعیت این گروه در صحنه جهانی ممکن است با تحکیم قدرت همچنان تغییر کند.

XS
SM
MD
LG