لینک های دسترسی

Breaking News

بنیانگذار فیسبوک از درز معلومات کاربران آن شبکه معذرت خواست


مارک زاکربرگ ۳۳ ساله، رئیس اجراییۀ فیسبوک در مجلس استماعیۀ سنا
مارک زاکربرگ ۳۳ ساله، رئیس اجراییۀ فیسبوک در مجلس استماعیۀ سنا

موسس و رئیس شبکۀ فیسبوک به خاطر اشتباهاتی که در آن معلومات شخصی کاربران آن رسانه بدون اجازۀ آنان اخذ شده است، معذرت خواهی کرد.

مارک زاکربرگ در برابر سناتوران امریکایی یکبار دیگر مسوولیت طیفی از مشکلات را - از درز اسناد خصوصی کاربران گرفته تا تلاش خارجی ها برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، شخصاً به عهده گرفت، اما برای جلوگیری از آن در بارۀ کدام قانون جدیدی صحبت نکرد و هیچ وعدۀ تازه یی هم نداد.

زاکربرگ در پاسخ به سوال دو سناتور که گفتند معلومات شخصی "واضحاً درز کرده است" گفت: "اشتباه من بود و من متاسفم."

این جلسات استماعیه که حدود چهارساعت ادامه یافت، به خاطری دایر شده بود که گفته می شود اطلاعات خصوصی میلیون ها کاربر فیسبوک مستقر در امریکا، بدون اجازه آن ها توسط شرکت کمبریج انالیتیکا، اخذ شده است.

ستاد انتخاباتی دونالد ترمپ در زمان انتخابات ریاست جمهوری امریکا، این شرکت را استخدام کرده بود تا حامیان احتمالی آقای ترمپ را هدف قرار دهد.

تازه ترین یافته ها نشان می دهد که تخمیناً معلومات شخصی ۸۷ میلیون کاربر فیسبوک به بیرون درز کرده است.

آقای زاکربرگ به یک مجلس استماعیۀ مشترک تجارت و عدلی سنا در پاسخ به سوالی که کدام مقررات به نظر وی ضروری بود گفت که به این باور نیست که "باید مقرراتی وجود داشته باشد. فکر می کنم پرسش واقعی اینست که با مهمتر شدن انترنت در زندگی انسان ها، مقررات درست چیست؟"

مارک زاکربرگ رد کرد که فیسبوک، که بیش از ۲ میلیارد کاربر در ماه در سرتاسر جهان دارد، یک انحصار گر است: "مطمئناً من همچو یک چیزی را احساس نمی کنم."

زاکربرگ برای چهارساعت به سوالات کمیتۀ عدلی و تجارتی سنا پاسخ داد
زاکربرگ برای چهارساعت به سوالات کمیتۀ عدلی و تجارتی سنا پاسخ داد

سناتوران امریکایی روز سه شنبه خواهان حفاظت بهتر معلومات شخصی کابران فیسبوک شدند.

بیل نیلسن، سناتور ارشد دموکرات گفت " اگر شما ]فیسبوک[ و سایر شرکت های رسانه های اجتماعی اقدامات تان را منظم نسازید، هیچ یک از ما حریم خصوصی نخواهیم داشت."

آقای نیلسن تاکید کرد که اگر "فیسبوک و سایر رسانه های اجتماعی نتوانند و یا نمی تواند تهاجم در حریم خصوصی کاربران را متوقف سازد، ما، کانگرس، مجبور خواهیم بود اقدام کنیم."

مدیراجراییۀ فیسبوک بدون اینکه از کدام قانون یا مقررۀ جدیدی سخن گوید وعده سپرد که به گونۀ بهتر از کابران فیسبوک محافظت کند.

زاکربرگ با افتخار از توانایی فیسبوک برای "اتصال مردم به یک هدف مشترک خوب" یاد کرد، اما پذیرفت که شرکت وی نتوانسته است "مانع سواستفاده اسناد و معلومات کاربران شبکه گردد و هم جلو پخش پیام های زهرآگین و بدخیم را بگیرد."

این مغول رسانۀ اجتماعی گفت "من فیسبوک را آغاز کردم و آن را پیش می برم. آنچه در آن اتفاق می افتد مسوول استم."

زاکربرگ وعده سپرد که فیسبوک "شرکت های دیگر را نظارت کرده و در صورت نیاز مانع دسترسی آنها به سایر صفحات می شود و ۲.۲ میلیارد کاربر خود را تقویت می کند تا صفحات خود را از جناح ثالث محافظت کنند."

مدیراجراییۀ فیسبوک گفت که آنان هویت هر تبلیغ کنندۀ را که تبلیغات سیاسی را انجام می دهد، مشخص می سازند و اینکار را برای صفحات فیسبوک نیز خواهند کرد.

آقای زاکربرگ به سناتوران گفت که این اقدام آنان "مداخله یا هر تلاش غیرعادلانۀ روسیه را برای ترویج و گسترش معلومات نادرست از طریق شبکۀ فیسبوک دشوار می سازد."

مدیراجراییۀ فیسبوک این را هم رد کرد که با نشر خبرهای درز معلومات خصوصی کاربران "رقم قابل ملاحظه یی استفاده از فیسبوک را ترک کرده اند."

صعود ارزش سهام فیسبوک

در حالی که زاکربرگ در مجلس سنای امریکا شهادت میداد، ارزش سهام فیسبوک که بعد از انتقاد ها از آن کاهش یافته بود، افزایش یافت.

سهام فیسبوک ۴.۵ درصد افزایش کسب کرد که بلندترین مفاد این شرکت رسانۀ اجتماعی از ۲۸ اپریل ۲۰۱۶ به اینسو می باشد.

ارزش سهام فیسبوک ماه گذشته با روشن شدن گرفتن معلومات شخصی میلیون ها کاربر فیسبوک توسط شرکت کمبریج انالیتیکا، کاهش یافت.

مارک زاکربرگ روز سه شنبه به قانونگذاران وعده سپرد که پیشنهاداتی را غرض تنظیم شرکت های رسانه های اجتماعی پیشکش خواهد کرد و با قانونگذاران برای طرح پیشنویس قانون کار می کند.

قرار است روز چهارشنبه یازدهم اپریل، زوکربرگ در مجلس استماعیۀ کانگرس شهادت خواهد داد.

قانونگذاران وعده سپردند که در آیندۀ نزدیک یک مجلس جداگانۀ استماعیه را در مورد کامبرج انالیتیکا برگزار خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG