لینک های دسترسی

Breaking News

لتا منگیشکر درگذشت؛ هند دو روز ماتم ملی اعلام کرد


لتا منگیشکر، آوازخوان مشهور هند در نتیجۀ ابتلا به بیماری کووید۱۹ در شفاخانهٔ "ممبای بریج" در شهر ممبای هند به عمر ۹۲ سالگی درگذشت و دولت هند به دلیل درگذشت این آوازخوان پر آوازه، دو روز عزای ملی اعلام کرد.

خانم منگیشکر از چند روز به این‌سو در شفاخانه بستری بود و روز گذشته داکتران شفاخانه ممبای بریچ گفتند که وضعیت صحی‌اش نگران‌کننده است.

نرندرا مودی، صدر اعظم هند درگذشت این آوازخوان پرآوازۀ کشورش را به خانواده‌ و دوستداران آوازاش تسلیت گفته و افزوده که جای لتا منگشیکر در میان ملت هند خالی است و هیچ‌کسی آنرا پر کرده نخواهد توانست.

آقای مودی گفته است که نسل‌های آینده تلاش‌های سرسخت خانم منگشیکر را در غنامندی فرهنگ هند فراموش نخواهند کرد و همواره به یاد خواهند داشت.ا

او افزوده است: "آهنگ‌های لتا احساسات مختلفی را به ارمغان آورد. او دهه‌ها از نزدیک شاهد تحولات دنیای فلم هند بود. او فراتر از فلم، همیشه به رشد هند علاقه داشت. او همیشه دوست‌داشت هند قوی و توسعه یافته را ببیند."

لتا منگیشکر که با صدای جادویی‌اش در فلم‌های هندی به خانه‌های مردم هند، افغانستان و شمار دیگری از کشورهای همسایه راه پیدا کرد و در بیش از هزار فلم هندی آهنگ سروده است.

لتا که به "بلبل هند" شهرت داشت در خانواده‌ای هنرمند بزرگ شد و موسیقی را از پنج سالگی نزد پدرش، پندت دینا نات آموخت.

او پس از مرگ پدرش در سال ۱۹۴۲ مسوولیت خواهر و برادر خود را بر عهده گرفت و از همان سال برای نخستین بار برای یک فلم آهنگ خواند، هرچند در آن زمان مورد توجه قرار نگرفت، اما چند سال بعد صدای او به عنوان یکی از محبوب‌ترین صداها در فلم‌های هندی جایگاه خود را به دست آورد.

او با کارنامهٔ درخشان و پرکار هنری و خدمات برجسته در این بخش، در بیش از هفت دهه فعالیت توانسته ده‌ها جوایز معتبر ملی و بین المللی کسب کند.

XS
SM
MD
LG