لینک های دسترسی

Breaking News

اعتراض مردم از گسترش ناامنی در فراه


مردم فراه مقیم هرات در اعتراض به گسترش ناامنی در فراه گفته اند که اگر وضعیت آن ولایت بهبود نیابد، شماری زیادی از باشنده های فراه از آن ولایت بیرون خواهند شد

در جریان یک ماه گذشته بیشتر از ۳۰ تن از باشند گان و نیروهای امنیتی ولایت فراه از سوی افراد مسلح ناشناس ترور شدند، وضعیتی که موجب واکنش مردم فراه در هرات همراه شده است.

ده ها باشنده ولایت فراه با راه اندازی تجمعی اعتراضی در ولایت هرات، مقام های محلی و امنیتی این ولایت را متهم به غفلت وظیفوی در قبال تامین امنیت جان مردم کرده؛ خواهان دیدار با رئیس جمهور غنی برای حل این معضل شدند.

عبدالرازق فاروقی، یک تن از بزرگان قومی ولایت فراه، می گوید بیشتر افرادی که ترور میشوند جوانان و فعالان مدنی استند که سعی میکنند در برابر مشکلات اجتماعی و نا امنی در ولایت فراه مقابله کنند.

آقای فاروقی گفت "برای این جمع شده ایم که در ولایت فراه همه روزه چهار تا پنج نفر پیش روی ولایت ترور میشود و یا شب به دروازه خانه ها میروند و جوانان را ترور میکنند و بیشتر کسانی را ترور میکنند که بر ضد فساد و نا امنی صدای خود را بلند میکنند؛ چرا اینکار میشود؟
اگر طالب این کار را میکند خوب همه را میکشد و از او ما گله ای نداریم، اما اینکه در مقابل ولایت یک نفر ترور میشود، به چه معنایی است؟یا حکومت ضعیف است و یا همرای آنان شراکت دارد."

شماری دیگر از این مظاهره کننده گان می گویند که شهروندان فراه قربانی سیاست جنگ شده اند و اگر سران حکومت وحدت ملی هر چه زودتر به این وضعیت پایان ندهند، احتمالاًشمار زیادی از شهروندان فراهی این ولایت را ترک کنند.

اعتراض کنندگان خواستار دیدار سریع با رئیس جمهور غنی و گفتگو در ارتباط به وضعیت امنیتی ولایت فراه استند
اعتراض کنندگان خواستار دیدار سریع با رئیس جمهور غنی و گفتگو در ارتباط به وضعیت امنیتی ولایت فراه استند

ناصر مهری، سخنگوی والی فراه، نیز تایید میکند که در جریان یک ماه گذشته کم از کم ۱۵ شهروند این ولایت که اکثر آنان نظامی بودند،از سوی افراد مسلح ناشناس ترور شدند.

اما آقای مهری می گوید که نیروهای امنیتی فراه موفق به دستگیری شماری از هراس افگنان شده اند که در قتل های اخیر دست داشته اند.

آقای مهری گفت " آماری که بدست ما است تقریبا در یک ماه بیشتر از ۱۵ نفر ترور شده اند که سه تا چهار نفرشان ملکی بوده اند... در حدود ۱۱ تا ۱۲ نفر هم نیروهای امنیتی ما هدف قرار گرفته اند."

سخنگوی والی فراهم همچنان از جابجایی شماری از نیروهای نظامی امریکایی در ولایت فراه برای همکاری با قوای افغان جهت مبارزه قویتر با "هراس افگنان" و تامین امنیت بیشتر در این ولایت سخن میزند.

چند روز پیش نیز شماری از شهروندان ولایت فراه در پارک شهر نو ولایت کابل تجمع نموده و خواهان توجه جدی حکومت وحدت ملی به وضعیت امنیتی ولایت فراه شدند.

در جریان ماه های اخیر نا امنی ها در ولایت فراه افزایش یافته و حتی در برخی موارد شماری از مناطق شهری و ولسوالی ها این ولایت برای چندین ساعت به کنترول افراد گروه طالبان در آمده است.

XS
SM
MD
LG