لینک های دسترسی

Breaking News

مادر فرخنده: دخترم مخالف حاجت طلبی از زیارت بود


کشته شدن فرخنده مظاهرات گسترده را در سرتاسر افغانستان در پی داشت

مادر فرخنده می گوید که دخترش هیچ گونه بیماری جدی نداشت و تنها کم خوابی داشت و برای اینکه بیشتر استراحت کند دوای خواب آور مصرف می کرد.

گل مکی می گوید که فرخنده شب ها قرآن می خواند و کم می خوابید از همین رو به داکتر مراجعه کرده بود تا دوای خواب آور بگیرد.

فرخنده ۲۷ ساله به تاریخ ۱۹ مارچ سال روان در زیارت شاه دو شمشیرۀ ولایت کابل از سوی گروهی از مردان به اتهام اینکه نسخۀ قرآن را سوزانیده است ابتدا تا مرگ لت و کوب شد و سپس جسد بی جانش به آتش کشیده شد.

مادر فرخنده می گوید که دخترش مخالف شمع افروختن، بند بستن و حاجت طلبی مردم از زیارتها بود و در روز کشته شدنش از زنان خواسته بود که مردم باید حاجت خود را از خدا بطلبند.

خانم گل مکی در برنامۀ نجیبه نوشابه به صدای امریکا گفت که دخترش از گدایی کردن زنان رنج می برد و همواره بخشی از معاش اندک خود را به این گونه زنان اهدا می کرد.

گل مکی می گوید که دخترش به وی گفته بود که اگر پولدار شود با زنان گدا کمک بیشتر کرده و هیچ زنی را نخواهد گذاشت که در خیابان ها گدایی کند.

گل مکی ده فرزند – دو پسر و هشت دختر – دارد و فرخنده اولاد چهارم وی بود و در کابل به دنیا آمده بود.

فرخنده تحصیلات ابتدایی خود را در مکتب بی بی ساره تکمیل کرد و سپس در رشتۀ ریاضیات در فاکولتۀ ساینس کابل تحصیلات عالی خود را آغاز کرد.

مادر فرخنده می گوید که دخترش به دلیل اینکه نمی خواست یکجا با پسران درس بخواند، فاکولتۀ ساینس را ترک گفت و تحصیلات خود را در رشتۀ علوم دینی در دارالعلومبه رشته ریاضی در فاکولته ساینس به تحصیلات خود ادامه داد و به درجۀ عالی از آنجا فارغ شد.

گل مکی گفت که فرخنده هیچگاهی حتا از محدودۀ شهر کابل بیرون نشده بود و فقط راه خانه و فاکولته اش را بلد بود.

فرخنده فقط یک ساعت قبل از کشته شدنش با مادرش تماس تیلفونی گرفته و گفته بود که به زیارت شاه دوشمشیره است.

مادرش گفت " برایش گفتم دخترم زودتر خانه بیا و برای آمادگی نوروز کمکم کو، بیا که خانه ها را پاک کنیم." فرخنده در پاسخ برایش گفته بود که به زودی می آید.

مادر فرخنده دخترش را یک انسان مهربان، دلسوز، مودب و لایق معرفی کرد و بار بار تکرار کرد که فرخنده بهترین فرزندش بود.

مادر فرخنده ضمن سپاسگذاری از همدری همه افغان ها چه در داخل و چه در خارج از حکومت می خواهد که عاملان قتل دخترش هر چه زودتر به جزای اعمال شان برساند.

  • 16x9 Image

    نجیبه خلیل

    نجیبه خلیل از سال 2004 تا کنون منحیث گوینده و خبرنگار صدای امریکا اجرای وظیفه میکند. خلیل، لیسانس خود را در رشته ژورنالیزم و سپس فوق لیسانس خود را در رشته رادیو و تلویزیون از یونیورستی ویلیم پترسن در ایالت نیوجرسی بدست اورد. وی همچنان یک دیپلوم در رشته کمپیوتر پروگرامنگ را نیز از کالج برگن کمیونتی ایالت نیوجرسی اخذ نموده است.

XS
SM
MD
LG