لینک های دسترسی

Breaking News

انگیزه قتل داکتر نجیب‌الله بررسی شود - فتانه نجیب 


فتانه نجیب، همسر داکتر نجیب‌الله رییس جمهور پیشین افغانستان، گفته است که پیش از ساختن مقبرهٔ شوهرش، انگیزۀ قتل او باید بررسی شود.

خانم نجیب در یک نوار صوتی گفته است: "بهترین تجلیل و یادبود از خدمات وطن دوستانه و صادقانهٔ دکتور نجیب‌الله این خواهد بود که قبل از اعمار آرامگاه او، علل و انگیزه‌های قتل او از مجاری مربوطه بررسی شده و حقایق مرگ او در حالی که در دفتر ملل متحد در کابل پناهندهٔ سیاسی بود به آگاهی مردم افغانستان رسانیده شود."

نجیب الله که از سال ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۲ رییس جمهور افغانستان بود. او پس از رویکار آمدن حکومت به رهبری مجاهدین در افغانستان در دفتر سازمان ملل متحد در کابل پناه برد.

در سال ۱۹۹۶ طالبان پس از تصرف شهر کابل، داکتر نجیب‌الله و برادرش شاهپور احمدزی را از دفتر ملل متحد در کابل بیرون کشیده و نخست به ضرب گلوله کشته و سپس در چهاراهی آریانا حلق آویز کردند.

فقیر محمد ودان عضو پیشین بیروی سیاسی حکومت نجیب الله در صفحهٔ فیس‌بوک اش به نمایندگی از حزب وطن نجیب‌الله از این تقاضای فتانه نجیب اعلام حمایت کرده است.

در سال‌های اخیر بحث‌ها روی چگونگی شخصیت نجیب‌الله، رییس جمهور پیشین افغانستان یک بار دیگر گرم شده است. برخی‌ها او را یک فرد وطن‌دوست و شماری دیگری او را دست نشاندهٔ اتحاد جماهیر شوروی سابق می‌خوانند.

حمد‌الله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان نخسین مقام دولتی بود که پس از سقوط رژیم طالبان از مقبره نجیب الله در شهر گردیز ولایت پکتیا دیدن کرد.

آقای محب در یک تویت این اقدام‌اش را تلاش برای "عبور از طبقه بندی های از قبل تعیین شده" عنوان کرد.

مشاور امنیت ملی افغانستان در سفری به ولایت پنجشیر، از مقبره احمد شاه مسعود، وزیر دفاع پیشین افغانستان نیز دیدار کرده بود.

با آنهم این دیدار این مقامات بلند پایه حکومت، انتقاداتی را در پی داشت.

محمود صیقل نمایندهٔ پیشین افغانستان در ملل متحد تلویحاً از دیدار آقای محب از مقبره نجیب الله به شدت انتقاد کرد.

اما شماری انتقاد آقای صیقل را بی مورد خوانده و برخی دیگر از آن حمایت کردند.

شاه حسین مرتضوی، مشاور محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان ضمن حمایت از این دیدار آقای محب، خواستار اعمار مقبره آقای نجیب الله شد.

با آنهم فتانه نجیب گفته است که پیش از ساختن مقبره شوهراش باید قضیه قتل او بررسی شود.

مسکا نجیب، دختر نجیب الله در صفحهٔ تویتر اش نوشته است که مصالحه در عدم موجودیت حقیقت امکان پذیر نیست.

همانگونه که اکنون تلاش‌ها برای مصالحه میان حکومت افغانستان و گروه طالبان جریان دارد، داکتر نجیب‌الله نیز در واپسین‌ سال‌های ریاست جمهوری خود طرح مشی مصالحۀ ملی را به مخالفان دولت پیشنهاد کرده بود، اما این طرح موفق نشد و بلاخره مجاهدین قدرت را در درست گرفتند و صفحۀ جنگ‌های تنظیمی و داخلی در افغانستان آغاز شد.

XS
SM
MD
LG