لینک های دسترسی

Breaking News

درگیری میان مرزبانان افغان و پاکستانی در قندهار


مقامات امنیتی افغان در ولایت قندهار از درگیری نیروهای سرحدی افغان و پاکستانی در مناطق مرزی بین دو کشور خبر داده اند.

به گفتۀ مقام‌ها، ابتدا نظامیان پاکستانی بر روستاهای لقمان و زاره با سلاح ثقیل حمله کردند و سپس نیروهای امنیتی افغان واکنش نشان دادند.

مقام‌ها گفته اند که تا اکنون در اثر حملات راکتی پاکستانی‌ها ۳۰ نفر زخمی و یک نفر کشته شده است.

این درگیری پس از آن رخ داد که هزاران نفر در آنطرف مرز دست به تظاهرات زده و پوسته‌ها و تاسیسات ملیشه‌های سرحدی پاکستان را به آتش کشیدند.

قوماندانی سرحدی افغانستان در سپین بولدک می‌گوید که پاکستان تعهد کرده بود که امروز سرحد را به روی هزاران افغان که از چند ماه بدینسو در پاکستان گیر مانده اند باز می‌کند.

مسافران افغان از دیروز به این سو از شهرهای کراچی، کویته و پشاور به چمن آمده و انتظار باز شدن سرحد را می‌کشیدند. اما طرف پاکستان به تعهدشان عمل نکرده و مسافران گیرمانده در گرمای شدید با مشکلات زیاد روبه رو شده اند.

در نتیجه، هزاران تن از چمن به طرفداری از مسافران افغان دست به تظاهرات زده و تاسیسات ملیشه‌های پاکستانی را آتش زدند که در مقابل ملیشه‌های پاکستانی بر آنان آتش گشوده و از گاز اشک آور استفاده کردند.

حاجی عبدالحی، یک باشنده محل به صدای امریکا گفت که تظاهر کنندگان راه را بروی مسافران افغان باز کردند و یک تعداد محدود توانستند از سرحد عبور کنند.

مقامات صحی می‌گویند که تا حال ۳۰ زخمی به مرکز صحی سپین بولدک منتقل شده است. شماری از زخمی‌ها برای درمان به شهر قندهار منتقل شده اند.

در همین حال باشندگان بازار ویش از ترس حملات توپچی ملیشه‌های پاکستانی، خانه‌های‌شان را ترک کرده و به ساحۀ کوهستانی متواری شده اند.

تا شام پنجشنبه ۳۰ جولای (نهم اسد) نیز جنگ جریان داشت و هر دو طرف از اسلحه سنگین استفاده می‌کردند.

تا هنوز سرنوشت هزاران مسافر افغان که در شهر چمن منتظر عبور از سرحد استند، معلوم نیست.

XS
SM
MD
LG