لینک های دسترسی

Breaking News

جنگ بار دیگر در حومۀ شهر ترینکوت مرکز ارزگان شدت گرفته است


رهبری نبرد نیروهای امنیتی افغان برضد مخالفین مسلح دولت را در ولایت ارزگان جنرال عبدالرازق قوماندان پولیس کندهار به دست دارد

مقامات امنیتی ارزگان می‌گویند، در شمال‌شرق ترینکوت مرکز آن ولایت، در نبردی که دیشب آغاز شده است، ده‌ها مخالف مسلح و بیش از بیست پولیس افغان کشته شده اند.

به گفتۀ مقامات، از شام گذشته به این طرف یک بار دیگر، در ساحات چرم‌گر و خیرآباد واقع در شمال‌شرق شهر ترینکوت، نبرد شدت یافته است که در نتیجۀ آن ۴۸ مخالف مسلح کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شده اند.

یک مقام بلندپایه پولیس ارزگان که نخواست نامش گرفته شود، به صدای امریکا گفت، در موج‌ تازۀ درگیری‌ها، ۲۲ پولیس افغان هم کشته شدند که نُه تن آنان را مخالفین مسلح با خود برده بودند.

این نبرد پس از آن آغاز گردید که جنگجویان طالب بالای پوسته‌های امنیتی تازه افرازشده حمله کردند و هنوز هم میان دو طرف نبرد جریان دارد.

گزارش‌های هم وجود داشت که در این نبرد، طالبان مسلح یک بار دیگر به داخل شهر ترینکوت راه یافته و بر پوسته‌های امنیتی در نزدیکی قوماندانی امنیه حمله کرده اند؛ اما مقامات ولایتی ارزگان گفته اند که نبرد تنها در شمال‌شرق شهر ترینکوت در ساحات چرم‌گر و خیرآباد در نزدیکی‌های کمربند شهر ادامه دارد.

ساحۀ چرم‌گر در یک کیلومتری شمال‌شرق شهر ترینکوت موقعیت دارد.

دوست‌محمد نایاب سخنگوی والی ارزگان به صدای امریکا گفت، نیروهای افغان و خارجی بالای مواضع و پناهگاه‌های مخالفین مسلح حملات هوایی را نیز انجام داده اند که در نتیجه به طالبان تلفات سنگین جانی وارد شده است.

از سوی دیگر، رهبری نبرد نیروهای امنیتی افغان برضد مخالفین مسلح دولت را در ولایت ارزگان جنرال عبدالرازق قوماندان پولیس کندهار به دست دارد.

از سوی دیگر به گفتۀ برخی باشندگان شهر ترینکوت، در جنگی که از دیشب آغاز گردید، اسلحۀ سنگین نیز کار گرفته می‌شود و باشندگان شهر را بسیار ناآرام ساخته است.

در نتیجۀ درگیری‌های اخیر در ارزگان، حدود پنج‌هزار خانواده از منازل مسکونی شان بیجا شده اند که تا حدود دوهزار آنان به ولایت کندهار و متباقی به سایر ولسوالی‌های ارزگان جابه‌جا شده اند.

به دلیل بسته‌شدن شاهراه ترینکوت – کندهار یک بار دیگر، رفت‌وآمد زمینی برای مردم ممکن نیست. سخنگوی والی ارزگان هم‌چنان گفت که با آمدن زمستان، بزرگترین نگرانی ادارۀ ولایتی ارزگان، فراهم‌کردن کمک‌های اولیۀ زندگی برای بیجاشدگان این ولایت است.

دوست‌محمد نایاب در گفتگویش با صدای امریکا گفت، آنان از سفیران هالند، جرمنی و استرالیا که به تازگی به این ولایت سفر کرده، خواسته اند که با خانواده‌های بیجاشده کمک کنند.

طالبان هنوز در مورد موج تازۀ درگیری‌ها در ترینکوت کدام تبصره‌ای نکرده اند، اما قاری یوسف احمدی یکی از سخنگوی طالبان در صفحۀ تویترش در مورد درگیری‌های ولسوالی گیزاب ولایت دایکندی نوشته است، نبرد در این ولسوالی میان نیروهای امنیتی افغان و جنگجویان این گروه هنوز هم ادامه دارد.

این سخنگوی طالبان ادعا کرده است که تا کنون دوازده پوستۀ امنیتی را در گیزاب به تصرف خود در آورده اند.

پیش از ادعای این سخنگوی طالبان ۲۵ سرباز امنیتی افغان نیز به طالبان تسلیم شده اند. مقامات امنیتی به صدای امریکا گفته بودند که مأمورین دولتی از مرکز ولسوالی چهار کیلومتر عقب‌نشینی کرده و در یک پایگاه نظامی در آن ولسوالی جابه‌جا شده اند.

XS
SM
MD
LG