لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین فابریکۀ پروسس و بسته بندی بادام در دایکندی افتتاح شد


ریاست زراعت، آبیاری و مالداری دایکندی می‌گوید که این کارخانه با هزینۀ بیش از ۶.۱ میلیون افغانی از بودجه وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در نیلی مرکز این ولایت ساخته شده است.

مقام‌ها با امیدواری می‌گویند که با آغاز کار این فابریکه در کنار ارزش‌افزایی نرخ بادام در مارکیت، پس از این بادام این ولایت به صورت معیاری بسته بندی و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

سید عبدالوهاب فیروزی، رییس زراعت، آبیاری و مالداری دایکندی می‌گوید که این کارخانه را زنان اداره می‌کنند و در آن روزانه ۹ زن بیش از ۵۰۰ کیلوگرام بادام این ولایت را به صورت معیاری پروسس می‌کنند.

آقای فیروزی اضافه کرد:"امید است از این فابریکه به شکل درست استفاده کنیم؛ زیرا پیش از این بادام دایکندی به شکل خام به قیمت نازل به فروش می‌رسید و حالا که پروسس و ارزش افزایی می‌شود دهاقین یک عاید خوبی به دست می آورند".

دایکندی از ولایات زراعتی افغانستان است که بادام از تولیدات عمدۀ زراعتی دهقانان و باغداران این ولایت محسوب می‌شود.

براساس ارقام ریاست زراعت دایکندی، این ولایت سالانه بیش از ۲۵ هزار تن بادام تولید می‌کند.

پیش از این نبود کارخانۀ پروسس بادام در دایکندی یکی از دلایل عمدۀ شکایت باغداران و تولید کنندگان بادام در این ولایت بود.

فابریکۀ پروسس و بسته بندی بادام
فابریکۀ پروسس و بسته بندی بادام

شماری از باغداران با استقبال از ایجاد این کارخانه می‌گویند که پس از این بادام دایکندی پروسس شده به نام خود این ولایت به بازار عرضه خواهد شد.

عوض علی یک تن از باغداران در ولایت دایکندی به صدای امریکا گفت:"بادام بسیار ارزان است. به خارج نمی‌رود اما این کارخانه که ساخته شده ما خوشحالیم که بازار پیدا کند و فروش خوب پیدا کند اما اگر نکند برای دهقانان فایده ندارد".

سرور یکی دیگر از تولید کنندگان بادام در دایکندی با اشاره به خشکسالی در سالهای اخیر از عدم حمایت ریاست زراعت و مالداری شکایت کرده و می گوید:"در سال‌های اخیر که آب نبود بادام‌ها کم کم خشک شده و ثمر خوب نداشت اما ما زمین داران از طرف ریاست زراعت حمایت نشدیم که برای ما نهال سیب یا بادام توزیع شده باشد."

بادام از تولیدات عمدۀ ولایت دایکندی است. درحال حاضر هفت کیلو بادام در این ولایت ۶۰۰ تا ۷۰۰ افغانی فروخته می‌شود؛ اما باغ دارن خرسند اند که با آغاز کار این کارخانۀ پروسس بادام؛ قیمت این محصول زراعتی شان در بازارهای داخلی و خارجی افزایش یابد.

مقام‌های ریاست زراعت دایکندی می‌گویند که به زودی دومین کارخانۀ پروسس بادام را نیز در این ولایت می‌سازند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG