لینک های دسترسی

نخستین فابریکۀ تولید مواد غذایی به مدریت زنان در هرات


مریم جامی الاحمدی، بنیانگذار این مجتمع
نخستین مرکز تولید و پروسس مواد غذایی زیر نام "بانو" که توسط زنان مدیریت میشود در غرب افغانستان افتتاح شد.

مسئولین مجتمع غذایی بانو، ایجاد اشتغال برای زنان و تشویق دهاقین به کشت های حلال زراعتی را از جمله اهداف مهم کار خود بیان می کنند و می گویند که زمینۀ کار برای ۴۰۰ زن را فراهم کرده اند.

مریم جامی الاحمدی، مؤسس بانو می گوید با زنان دیگر تصمیم گرفته اند تا بر روی سنت های غلط جامعه افغانی پای گذاشته و جایگاه زن در بخش های گوناگون را متبارز سازند.

خانم احمدی افزود "سنتر هایی ایجاد کردیم در سطح قریه جات که از مواد زراعتی غنی بودند و ما شماری از خانم ها را انجا اموزش دادیم که چگونه مواد زراعتی را تولید، پروسس و بسته بندی کنند و به بازارهای محیط خود به فروش برسانند و زمانی که دیدیدم که این برنامه ما از طرف مردم استقبال شد خواستیم که همین محصولات زراعتی را به سطح شهرها داشته باشیم."

خانم جامی الاحمدی می گوید از هشت سال پیش کارهای ابتدایی خود را آغاز نموده و با تلاش فراوان توانسته تا با قرضه های دراز مدت این مجتمع غذایی را تاسیس کند.

ایجاد کار برای زنان

مسئول مجتمع غذایی بانو در گفتگو با رادیو آشنا صدای امریکا از اهدافی سخن میزند که متضمن اشتغال زایی برای زنان در حوزه غرب افغانستان است.

خانم جامی الاحمدی می گوید این برنامه همچنان میتواند دهقانان را تشویق کند تا دست از کشت کوکنار بردارند و به محصولات زراعتی دیگر روی اورند.

شماری از زنان تولید کنندۀ این فابریکۀ مواد غذایی در هرات نیز ضمن موثر خواندن ایجاد چنین مراکز برای رشد و پیشرفت اقتصادی زنان، از مردم می خواهند تا با خریداری از آنها فرهنگ حمایت از تولیدات وطنی را نهادینه سازند.

این زنان همچنان از کیفیت بالای محصولات تولیدی شان سخن گفته از مقام های دولتی میخواهند تا در راستای فراهم اوری تسهیلات بیشتر انان را همکاری نمایند.

در حال حاضر مجتمع غذایی بانو ۳۲ قلم از مواد خوراکی را مطابق با معیار های جهانی تولید و بسته بندی میکند که مواد اولیه ان از حاصلات زراعتی ولایت هرات تامین میشود.
XS
SM
MD
LG