لینک های دسترسی

Breaking News

خانوادۀ سوری تحت برنامۀ "اسکان مجدد فوری" به امریکا آمد


خانوادۀ العبود پیش از عزیمت به ایالات متحده در میدان هوایی شهر عمان اردن

نخستین خانوادۀ سوری تحت پوشش "برنامۀ اسکان مجدد فوری" حکومت ایالات متحده برای پناهجویان سوری، شام چهارشنبه از اردن وارد ایالت میزوری امریکا شده و زنده‌گی تازه را آغاز کردند.

احمد العبود که با همسر و پنج فرزندش به ایالات متحده آمده است، از کشور اردن سپاسگذاری کرد، جاییکه او و خانواده اش پس از فرار از جنگ در سوریه، سه سال را سپری کرد.

اما العبود ۴۵ ساله که از شهر حمص سوریه است، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که برای ساختن زندگی جدید بهتر در ایالات متحدۀ امریکا از قبل آماده بود و می خواهد خود را به جامعۀ امریکایی مدغم کند.

او گفت "خرسندم. امریکا کشور آزادی و دموکراسی است و فرصتهای کاری و زمینۀ آموزش خوب در آن وجود دارد. ما دیده به راه زندگی بهتری در اینجا هستیم."

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده هدف تعیین کرده است که تا پایان سپتامبر سال روان باید به ۱۰ هزار پناهجوی سوری در ایالات متحده اسکان مجدد داده شود.

برای رسیدن به این هدف، یک مرکز اسکان مجددپناهجویان، ماه فبروری در عمان گشایش یافت و تا کنون روزانه از ۶۰۰ پناهجوی سوری در این مرکز مصاحبه گرفته شده است.

از ماه اکتوبر سال گذشته تا کنون حدود ۱۰۰۰ پناهجوی سوری از اردن به ایالات متحده آمده است. اما اعضای خانوادۀ العبود نخستین افرادی اند که تحت برنامۀ "اسکان مجدد فوری" به امریکا آورده می شوند.

جینا قاسم مسوول هماهنگی پناهجویان در سفارت ایالات متحده در اردن به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهنده‌گان افراد شدیداً آسیب پذیر را برای برنامۀ اسکان مجدد فوری اولویت داده و آنان را به سفارت امریکا راجع می سازد.

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهجویان بیش از چهار میلیون و ۷۰۰ هزار پناهجوی سوری را ثبت و راجستر کرده است که از آن جمله ۶۳۵ هزار نفر آن در اردن می باشند. اما گمان می رود که شمار مجموعی پناهجویان سوری در اردن بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر باشد.

XS
SM
MD
LG