لینک های دسترسی

Breaking News

صالح اظهارات حکمتیار را 'فکاهی سیاسی' خواند


معاون اول ریاست جمهوری افغانستان به اظهارات گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی مبنی بر محاصره‌کردن ارگ واکنش نشان داده و این گفته‌ها را "فکاهی سیاسی" خواند.

آقای حکمتیار روز گذشته در نشستی خواهان عملی‌شدن توافقنامه صلح حزب اسلامی با حکومت این کشور شد و هشدار داد که اگر زندانیان این گروه از بند رها نشوند با راه اندازی تظاهرات گسترده، ارگ را محاصره خواهد کرد.

رهبر حزب اسلامی همچنان مدعی شد که کانتینرهای سلاح از طریق بنادر افغانستان به این کشور وارد و به چهره‌های ضد طالبان به هدف سبوتاژ کردن روند صلح توزیع می‌شود.

امرالله صالح، در واکنش به این گفته‌های آقای حکمتیار روز دوشنبه ۱۵ فبروری (۲۷ دلو) در صفحۀ فیسبوک‎‌اش نگاشته است که "تلاش‌های بیش از ۴۰ سال آقای حکمتیار از طریق‌های مختلف برای رسیدن به ارگ ناکام مانده و هیچ آدرس ضد افغانستان نیست که وی به آن مراجعه نکرده باشد."

آقای صالح همچنان گفته است: "حالا از مرحله راکت‌زدن به حرف‌زدن تکامل نموده است. این بخش را باید ارج بگذرایم. بگذارید بگوید. هرچه دلش است بگوید. فکاهی های سیاسی خبر سازترند."

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان همچنان گفته است که حکومت افغانستان نیاز به وارد کردن اسلحه به گونۀ "مخفیانه و قاچاق ندارد".

او تاکید کرده که حکومت نیازهای تسلیحاتی‌ خود را همواره به صورت واضح و مشروع برآورده کرده و تدارکات آن از صلاحیت‌های ریاست جمهوری افغانستان است.

دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری این کشور در صفحۀ تویترش نگاشته است که مردم افغانستان با تجربۀ تلخ از گذشته، دیگر به کسی اجازه نخواهد داد تا به زور حکومت کند و وارد ارگ شود.

آقا مینه‌پال همچنان گفته است که در حال حاضر، مردم افغانستان از نظام جمهوریت حمایت کرده و نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور، حافظ جمهوریت اند.

حکومت افغانستان چهارسال پیش توافقنامهٔ صلح را با گلبدین حکمتیار امضا کرد.

بیرون‌ شدن نام آقای حکمتیار و اسامی برخی سران این حزب از فهرست سیاه سازمان ملل متحد، مصوونیت قضایی برای رهبر و سران و رهایی زندانیان این حزب، از مهمترین تعهدات دولت با حزب اسلامی حکمتیار بود.

حزب اسلامی تعهد کرده بود که گروه‌های نظامی خود را منحل می‌سازد، هیچ‌گونه رابطه با گروه‌های تروریستی و سازمان‌های مسلح غیرقانونی برقرار نکرده و از آن‌ها حمایت نمی‌کند و آنعده اسرای جنگی را رها می‌کند.

حکومت افغانستان پس از امضای این توافق، صدها زندانی حزب اسلامی را از زندان رها کرد، اما گفت افرادی که مرتکب جرایم جنایی شده باشند و ادعا‌های فردی علیه آنان موجود باشند، رها نخواهند شد.

XS
SM
MD
LG