لینک های دسترسی

Breaking News

ضرب و شتم خبرنگاران نگران کننده است


اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان مقام های حکومت این کشور را به دلیل بی اعتنایی به موارد خشونت ها بر ضد خبرنگاران، مورد انتقاد قرار داده است.

این اتحادیه در یک خبرنامه گفته است که درسه روز گذشته، دست کم پنج خبرنگار در سه ولایت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

فهیم دشتی، رئیس اجرائیوی اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان این رویدادها را، نگران کننده خواند.

آقای دشتی به صدای امریکا گفت "منابع تهدید علیه خبرنگاران متعدد و گسترده است. از مامورین دولتی در بعضی موارد گرفته تا نیرو های امنیتی افغانستان، زورمندان محلی، قاچاقبران مواد مخدر، گروه های سازمان یافته جنایی، طالبان، جنایت کاران و خیانت کاران همه دشمنانان خبرنگاران استند زیرا خبرنگاران عملکرد غیر قانونی آنانرا، فاش می کنند."

اتهامات بر والی پروان

نصرت الله اقبال، خبرنگار آژانس خبری بخدی گفته است که بصیر سالنگی، والی پروان او را در یک رستورانت در شهر کابل، لت و کوب کرد. آقای اقبال گفته است که والی پروان به دلیل گزارش های انتقادی او، دست به خشونت بر ضد او برد.

اما والی پروان این اتهامات را رد کرد.

آقای سالنگی به صدای امریکا گفت "ادعا های که صورت گرفته دروغ است و من و یا هم محافظین ام هیچگاهی در این چنین معامله دخیل نبودیم. آیا کسی شواهدی دارد و یا هم کسی علیه من گواهی می دهد؟ من صرف این خبرنگار را که شاید هم خبرنگار نباشد، مانع جنگ آنان در یک هوتل شدم."

اتحادیه ملی خبرنگاران از وزارت اطلاعات و فرهنگ خواسته است تا این رویداد را پی گیری کرده، جزئیات آنرا برملا سازد.

فشار بر رسانه ها

پرویز کاوه، مدیر مسؤل روزنامه هشت صبح شماری از حلقات در حکومت افغانستان را به تلاش برای خاموش کردن رسانه های آزاد متهم کرد.

آقای کاوه گفت "قسمی که انتخابات پیش رو است، برخی ها تلاش می کنند تا فضای پویا و روشن رسانه ها آزاد را به روی خبرنگاران ببندند و زمینه فعالیت های خبرنگاری را محدود سازند. این روندی است که قدرتمندان ایجاد کرده و ادامه می یابد تا فساد و کارهای غیر قانونی که به آن دست دارند، در خفا باقی ماند و کسی نباشد که حسابگیر آن باشد."

اگر چه رسانه های غیردولتی در افغانستان در ۱۲ سال گذشته رشد بی سابقه داشته است اما خبرنگاران افغان همواره با خشونت ها، تهدیدها و محدودیت ها روبرو بوده اند.

با وجود تماس های مکرر مقام های وزارت اطلاعات و فرهنگ حاضر نشدند در واکنش به نگرانی های اتحادیه ملی خبرنگاران، صحبت کنند.
XS
SM
MD
LG