لینک های دسترسی

Breaking News

جنگ در قره‌باغ؛ فیوزولی به شهر ارواح مبدل شده است


عکس آرشیف
عکس آرشیف

نیروهای آذربایجانی سه دهه پیش ادارۀ شهر فیوزولی قره‌باغ را از دست دادند، اما اینک دوباره ادارۀ این شهر را به دست آوردند.

تجزیه طلبان به کمک جنگجویان ارمنی در درگیری‌های دهۀ ۱۹۹۰ این شهر و شهرک‌های اطراف آن را در قره‌باغ تصرف کردند.

تمام جمعیت فیوزولی که بالغ به ۱۷ هزار نفر می‌شد پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از این شهر فرار کردند و اختلافات طولانی آغاز شد.

در اواخر ماه سپتمبر سال روان بار دیگر درگیری‌ها با شدت تمام آغاز شد و به مدت شش هفته ادامه پیدا کرد که به پیروزی آذربایجان انجامید و در نتیجه آذربایجان ۱۵ تا ۲۰ در صد سرزمین های از دست رفته به تجزیه طلبان را دوباره به دست آورد.

باکو و ایروان، هفتۀ گذشته توافق آتش‌بس به میانجی‌گری مسکو را امضا کردند و به جنگ شش هفته‌ای نقطه پایان گذاشتند؛ جنگی که هزاران کشته برجا گذاشت و ده‌ها هزار نفر را بیجا کرد.

براساس این آتش‌بس، ارمنستان ساحات زیر ادارۀ جدایی طلبان ارمنی‌تبار را که در جریان جنگ سال‌های ۱۹۹۰ تصرف کرده بودند، به باکو تسلیم می‌کند؛ تصمیمی که سبب خشم ارمنی‌ها و خرسندی آذربایجانی‌ها شد.

حکمت حاجيوف، مشاور الهام علییوف، رییس جمهور آذربایجان گفت: "فيوزولي بيش از ۲۷ سال توسط نيروهای مسلح ارمنستان اشغال شده بود. وقتي به ويراني در اين شهر نگاه مي‌كنيد، يكبار ديگر متوجه خرابكاری سياست‌های آن (ارمنستان) مي‌شويد."

آقای حاجیوف گفت: "این وحشیگری است، جنایتی علیه بشریت، این گواهی بر وحشیگری ارمنستان است."

ساکنان ارمنستان با اموال خود به گونۀ دسته جمعی و تحت مراقبت صلحبانان روسی مناطقی را که به آذربایجان باید تسلیم شود، رها می‌کنند.

شماری از ارمنی‌ها پیش از بیرون شدن از قره‌باغ، منازل شان را که وقتی متعلق به آذربایجانی‌ها بود به آتش کشیدند.

رییس جمهور آذربایجان گفته است که ارمنی‌ها همه چیز را در این منطقه ویران کرده اند و باید در محکمۀ بین المللی به آن پاسخ ارایه کنند.

نظامیان آذربایجانی و ارمنستانی سابقۀ جنگ و مخاصمه را از سال‌های ۱۹۹۰ و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی پیشین دارند.

جدایی طلبان ارمنی، منطقه قره‌باغ را در جنگ خونین سال‌های ۱۹۹۰ تصرف کردند که در آن ۳۰ هزار نفر کشته شد.

اکثریت جمعیت قره‌باغ ارمنی اند، اما این ساحه به گونۀ کامل در داخل خاک آذربایجان موقعیت دارد.

XS
SM
MD
LG