لینک های دسترسی

Breaking News

سیلاب ها در شمال افغانستان جان دها تن را گرفت


مقامات میگویند که احتمال دارد رقم تلفات ناشی از این سیلابها افزایش یابد
مقامات امنیتی و مسئولان محلی در ولایات سرپل، فاریاب و جوزجان در شمال افغانستان از هلاکت ۸۷ تن در نتیجه سرازیر شدن سیلاب های موسومی خبر دادند.

گفته میشود که تاهنوز برای آسیب دیدگان این سیلاب ها کمک های سریع غذایی توزیع شده وقرار است که کمک های اضطراری تا فردا به آنان انتقال داده شود.

سرازیر شدن سیلاب های موسوی از ساعت نُه دیشب در ولایات فاریاب، جوزجان و سرپل آغاز گردید.

بر اساس اخرین اطلاعات رسیده ۴۵ تن در جوزجان، ۳۰ تن فاریاب و ۱۲ تن دیگر در ولایت سرپل از اثر جاری شدن این سیلاب ها، جان شان از دست داده اند.

با آنکه باشندگان ولسوالی سوزمع قلعۀ سرپل رقم تلفات ناشی ازجاری شدن سیلاب را نزدیک به ۱۵۰ تن میگویند، اما این رقم از سوی مسؤولین حکومتی تائید نشده و گفته میشود که بررسی برای رقم تلفات جانی و خسارات مالی این رویداد طبیعی جریان دارد.

مسؤولین این ولایت تلف شدن دو کودک و یک خانم را در جاری شدن سیلاب های شب گذشته تائید کرده اند.

از سوی هم بر اساس اظهارات مسؤولین امنیتی در ولایت جوزجان، شمار تلفات سیلاب ها به ۴۵تن رسیده است که زنان و کودکان شامل آن میباشد.
از جانب دیگر، نیرو های نجات که تاهنوز اجساد شماری را از آب بیرون آورده اند میگویند که ۲۴ تن دیگر این در ولایت لادرک میباشند.

فقیر محمد جوزجانی فرمانده پولیس جوزجان میگوید که شماری از این اجساد دراثر جاری شدن سیلاب ها از ولایت همجوار سرپل به این ولایت آورده شده اند.

درهمین حال مسؤولین امنیتی از ولایت فاریاب در تماس با رادیو آشنای صدای امریکا اظهار داشته اند که جاری شدن سیلاب های شب گذشته در ولسوالی قیصار این ولایت، جان ۳۰ تن را گرفته و نزدیک به ۵۰۰ خانه را ویران ساخته است.

با این حال مسؤولین محلی ولایات شمال گفته اند که هنوز آمار دقیق از تلفات مواشی و تخریب زمین های زراعتی در دست نیست.

این درحالیست که جاری شدن سیلاب ها از روز گذشته در ولایات بادغیس و سمنگان نیز تلفات جانی و خسارات مالی برجا گذشته بود.
XS
SM
MD
LG