لینک های دسترسی

Breaking News

حامد کرزی: امریکا را از افغانستان بیرون می‌کنم


آقای کرزی در نشست تحلیلی معضل خط دیورند در میزان منافع و ارزش‌های ملی، در کابل صحبت می‌کرد.
آقای کرزی در نشست تحلیلی معضل خط دیورند در میزان منافع و ارزش‌های ملی، در کابل صحبت می‌کرد.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، می‌گوید ایالات متحده امریکا با پرتاب بزرگترین بم غیر هسته‌ای، در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، حاکمیت ملی افغانستان را نقض کرده و مهلک ترین بم را در این کشوربه آزمایش گرفته است .

آقای کرزی که در نشست تحلیلی معضل خط دیورند در میزان منافع و ارزش‌های ملی، در کابل امروز صحبت می‌کرد، گفت پس آزمایش مهلک ترین بم از سوی امریکا در افغانستان، تصمیم گرفته است تا امریکایی‌ها را از این کشور، بیرون ‌کند.

آقای کرزی گفت "من اینجا به عنوان یک فرد این ملت گپ می‌زنم، من دیروز تصمیم گرفتم که مانع امریکا شوم. خدا کند فرد دوم با من ایستاد شود یا نه؟ من تصمیم گرفته ام که مانع ظلم امریکا در افغانستان شوم. این نه تنها کشتن ما، خراب کردن محیط زیست ما بود، بلکه توهین به عزت ما بود."

رئیس جمهور پیشین افغانستان گفت که پرتاب مادر بم‌ها در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، برای چندین دهه پیامدهای ناگواری خواهد داشت.

آقای کرزی حکومت وحدت ملی را نیز در مورد توافق روی پرتاب بم مادر در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، مورد انتقاد قرار داد.

او گفت پس از این، حکومت وحدت ملی از وی نمایندگی کرده نمی‌تواند.

هرچند تا اکنون حکومت افغانستان مشخصأ در مورد اظهارات آقای کرزی، واکنش نشان نداده است؛ اما روز گذشته شاه حسین مرتضوی، سرپرست سخنگویان ریاست جمهوری افغانستان، گفت کسانی که از استعمال این بم، علیه گروه داعش، انتقاد می‌کنند باید به خواست خانواده‌های شهدا و مردم افغانستان، که مبارزه با تروریزم و نابودی تروریزم است، احترام بگذارند.

آقای مرتضوی افزود که افغانستان با ثبات، خواست شهروندان این کشور است.

او گفت "پرسش ما از رهبران و جریان‌های سیاسی که از این حمله انتقاد می‌کنند اینست که آیا انتقاد شما بر علیه پایگاه‌های دشمن و علیه افرادی که صورت گرفته، است؟ یا از ابزاری که استفاده صورت گرفته؟ ظرفیت‌ این بم به همین گونه ساحات است که با حملات زمینی قابل تسخیر نمی‌باشند".

هم‌چنان جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، بعد از چاشت دیروز جمعه، گفت هیچ شواهدی وجود ندارد که پرتاب این بم، منجر به آسیب رسیدن به افراد ملکی شده باشد.

جنرال نیکلسون گفت "این بم بالای تونل‌های داعش پرتاب شده و از یک اسلحۀ مناسب برای هدف مناسب استفاده شده است".

حوالی ساعت ۷ شام روز پنجشنبه، نیروهای ایالات متحدۀ امریکا در قریه دره مامند، منطقه اسدخیل ولسوالی اچین، ولایت ننگرهار، مواضع گروه موسوم به داعش یا دولت اسلامی را مورد هدف بزرگترین بم غیرهسته‌ای که معروف به بم مادر است، قرار دادند.

در همین حال ولسی جرگۀ افغانستان، نیز گفته است که یک هیأت حقیقت یاب را به محل پرتاب بم، می‌فرستد.

عبدالرؤوف ابراهیمی، رئیس ولسی جرگۀ افغانستان، در نشست عمومی امروز شنبه، گفت ولسی جرگه پس از گزارش هیأت حقیقت یاب از محل رویداد، نظر خود را در این مورد ابراز خواهد کرد.

این تصمیم از سوی ولسی جرگه پس از آن گرفته شده که شماری از اعضای ولسی جرگه از عملکرد نیروهای امریکایی انتقاد کردند و ایالات متحدۀ امریکا را به سیاست‌های دوگانه در قبال افغانستان متهم کردند؛ اما شماری دیگر از اعضای ولسی جرگه گفتند که برای نخستین بار حکومت افغانستان در هماهنگی با ایالات متحدۀ امریکا، سیاست روشن را در قبال گروه‌های هراس افگن اتخاذ کرده است.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG