لینک های دسترسی

Breaking News

روزالین کارتر، بانوی نخست پیشین امریکا در گذشت


از راست به چپ، روزالین کارتر، بانوی نخست پیشین ایالات متحده، و همسرش جیمی کارتر، رییس جمهور پیشین امریکا
از راست به چپ، روزالین کارتر، بانوی نخست پیشین ایالات متحده، و همسرش جیمی کارتر، رییس جمهور پیشین امریکا

روزالین کارتر، بانوی نخست پیشین ایالات متحده، روز یکشنبه ۱۹ نومبر (۲۸ عقرب) در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

مرکز کارتر با نشر اعلامیه‌ای گفته است که کارکتر از بیماری زوال عقل رنج می‌برد. در اعلامیه آمده است: ''بانوی نخست پیشین [ایالات متحده]روزالین کارتر، قهرمان پرشور صحت روانی، مراقبت و حقوق زنان،‌ روز یکشنبه در خانه‌اش [واقع در منطقهٔ پلینز، جورجیا، در سن ۹۶ سالگی درگذشت."

روزالین کارتر نه تنها یکی از نزدیک‌ترین مشاورین جیمی کارتر، رییس جمهور پیشین امریکا، در زمان تصدی این سمت بود، بلکه در جریان چهار دهه فعالیت‌‌‌های بشردوستانه جهانی نیز نزدیک‌ترین مشاور همسر خود بود.

جیمی کارتر نیز با نشر اعلامیه‌ای در مورد درگذشت همسرش گفت:‌ ''روزالین شریک برابر من در همه کارهایی بود که تا به حالا انجام داده ام."

کارتر دموکرات دراین اعلامیه گفته است که در زمان نیاز، همسرش برایش ''رهنمایی عاقلانه'' می داد. او گفته است: "تا زمانی که روزالین در جهان بود، همیشه می‌دانستم کسی مرا دوست دارد و از من حمایت می‌کند."

روزالین کارتر و جیمی کارتر بیش از ۷۷ سال پیش با هم ازدواج کردند. بر خلاف سایر بانوان نخست ایالات متحده، روزالین در جلسات کابینه‌ٔ همسرش اشتراک می‌کرد. همکاران نزدیک جیمی کارتر در برخی نشست‌های خصوصی از روزالین به عنوان ''رییس جمهور مشترک'' یاد می‌کردند.

جیمی کارتر که بین سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۱ رییس جمهور ایالات متحده بود، در آن زمان به همکاران نزدیک خود گفته بود که ''روزالین بهترین دوست من است... ، احتمالا تاثیرگذارترین فرد در زندگی من [است].''

کارتر پس از آنکه از قصر سفید کنار رفت، بیشتر در فعالیت‌های جهانی در عرصه‌های مختلف از جمله حقوق بشر، دموکراسی و مسایل صحت فعالیت می‌کرد.

روزالین در سال ۱۹۴۵ میلادی زمانیکه در کالج مصروف تحصیل بود، با جیمی کارتر آشنا شد و سپس در سال ۱۹۴۶ میلادی با هم ازدواج کردند.

جیمی و روزالین به عنوان با پیشینه‌ترین زوج ریاست جمهوری ایالات متحده بودند و جیمی کارتر ۹۹ ساله مسن ترین رییس جمهور زنده ایالات متحده است.

در تهیهٔ این گزارش از خبرگزاری‌های فرانس پرس و اسوشیتیدپرس استفاده شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG