لینک های دسترسی

Breaking News

خبرنگاران در قندهار به "اتهام تبلیغ برای دشمن" بازداشت شده‌اند - وزارت داخله 


دیدبان حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) بازداشت چهار خبرنگار را در ولایت قندهار، خلاف قانون خوانده و خواستار رهایی هرچه زودتر این خبرنگاران شده است؛ اما وزارت داخله افغانستان می‌گوید که این خبرنگاران متهم به "تبلیغ برای دشمن" اند.

این نهاد روز سه شنبه ۲۷ جولای (پنج اسد) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که ۲۴ ساعت از بازداشت چهار خبرنگار توسط اداره امنیت ملی می‌گذرد؛ اما هنوز "روشن نیست که در چه وضعیتی به سر می‌برند".

در اعلامیه دیدبان حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان آمده است:"بسم‌الله وطن‌دوست، قدرت سلطانی و محب عبیدی، کارمندان رادیو " ملت ژغ" و ثنا‌الله صیام تصویر بردار آژانس شینوا دیروز پس‌ از آن در منطقه شور اندام شهر قندهار از سوی اداره امنیت ملی بازداشت شدند که گفته می‌شود آن‌ها به منطقه زیر سلطه طالبان در این ولایت رفته و با یکی از فرماندهان این گروه دیدار و مصاحبه انجام داده بودند".

اداره نی گفته است که اگر مشکلی وجود دارد "باید از مجاری قانونی" مورد بررسی قرار گیرد.

دیدبان حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان تاکید کرده است که بازداشت و حبس خبرنگاران به گونه غیرقانونی سبب خواهد شد تا خبرنگاران نتوانند از مناطق جنگی و کسانی که در آنجا گیر مانده اند، گزارش تهیه کنند.

بربنیاد اعلامیه نی، اداره امنیت ملی در قندهار گفته است که بازداشت این خبرنگاران به دستور شورای امنیت ملی صورت گرفته است.

اما ضیا ضیا، معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت که این خبرنگاران به "اتهام تبلیغ برای دشمن" بازداشت شده اند.

آقای ضیا افزود که امنیت ملی تحقیقات خویش را در این مورد کامل خواهد کرد و هراقدامی مطابق قانون صورت خواهد گرفت.

معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت که حکومت به آزادی بیان متعهد است؛ اما به گفته او، آزادی بیان مطابق به قانون اساسی و دیگر قوانین نافذه "حدود" دارد.

XS
SM
MD
LG