لینک های دسترسی

Breaking News

در شش ماه اخیر ۴۰۰ هزار مهاجر افغان به افغانستان برگشت


وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، گزارش شش ماهۀ این اداره را در مورد آمار برگشت مهاجرین و پناهندگان، نشر کرد که بر اساس آن بیشترین رقم مهاجرین افغان از ایران اخراج شده اند.

بر بنیاد این گزارش، در شش ماه اول سال ۲۰۱۸ میلادی، ۳۶۳هزار و ۷۶ تن از ایران و ۲۴هزار و ۲۸۲ تن هم از پاکستان به افغانستان برگشته اند و یا برگشت داده شده اند.

گزارش افزوده است: "از این جمله ۲۰۶هزار و ۹۱۰ تن آن از ایران و یک‌هزار و ۳۹ تن از پاکستان اخراج شده اند".

بر بنیاد آمارهای رسمی، سال گذشته در این مدت، صدهزار و ۲۸۶ افغان از پاکستان و ۱۴۶هزار و ۵۹ افغان از ایران برگشته بودند.

حفیظ‌ احمد میاخیل، مشاور مطبوعاتی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که در شش ماه اول سال روان میلادی، حدود ۴۰۰ پناهندۀ افغان که درخواست پناهندگی شان رد شده است، از کشورهای اروپا برگشته اند.

آقای میاخیل افزود: "یک‌هزار و ۸۷ تن (از اروپا) داوطلبانه برگشته اند در همین سال".

وزارت امور مهاجرین افغانستان گفت که کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، برای هر فرد برگشت‌کنندۀ دارای اسناد، ۲۰۰ دالر کمک می‌کند و تا اکنون ۷۹۵۱ تن این کمک‌ها را دریافت کرده اند.

گزارش افزوده است که ۹۰ در صد برگشت‌کنندگان بدون اسناد مهاجرت از پاکستان و ۵ در صد برگشت کنندگان بدون اسناد مهاجرت از ایران، از طریق سـازمان بین‌المللی مهاجـرت کمک می‌شوند.

آمار رسمی نشان می‌دهد که از آغاز کار حکومت وحدت ملی، حدود ۳ میلیون مهاجر و پناهنده افغان به کشورشان برگشته اند؛ اما هنوز هم حدود شش میلیون دیگر – عمدتاً در ایران و پاکستان – به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG