لینک های دسترسی

Breaking News

چهارمین دور گفتگوهای امنیتی افغانستان و هند برگزار شد


مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان، چهارمین دور گفتگوهای امنیتی میان افغانستان و هند را با حضور سفیر هند مقیم کابل و تعدادی از مقام‌های پیشین حکومت افغانستان در کابل برگزار کرد.

در این نشست، روی روابط و همکاری‌های امنیتی میان دو کشور بحث و گفتگو شد.

وینی کمار، سفیر هند مقیم کابل در جریان این نشست گفت که افغانستان متحد استراتیژیک آن کشور است و همکاری آن کشور با کابل، در چهارچوب روابط دو جانبه ادامه می‌یابد و افغانستان را در راستای مبارزه با تروریزم و دهشت افگنی نیز کمک می‌کنند.

او در مورد حمایت از پروسه صلح افغانستان گفت "به گونۀ اساسی هر پروسه صلح که به رهبری و مالکیت افغان‌ها باشد، هند از آن حمایت می‌کند".

این دیپلمات هندی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد نگرانی پاکستان از روابط افغانستان و هند گفت که همکاری دو کشور در بخش‌های مختلف شامل مبارزه با تروریزم ادامه خواهد یافت و روابط کابل و دهلی به گونه‌یی نیست "که دیگر کشورها فکر" می‌کنند.

داکتر رنگین دادفر سپنتا، مشاور پیشین شورای امنیت ملی افغانستان گفت که افغانستان و هند با تروریزم دولتی مواجه اند که از سوی "پاکستان" به کار گرفته می‌شود.

آقای سپنتا افزود که باید دو کشور به گونۀ مشترک علیه این "تروریزم دولتی" مبارزه کنند.

داوود مرادیان، رئیس مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان گفت که در این نشست روی مسایل مبارزه با تروریزم، توسعه افغانستان و نگرانی‌ها در مورد شکل‌گیری روابط منطقوی بر ضد منافع افغانستان و هند بحث می‌گردد.

دو نشست‌ امنیتی هند و افغانستان در هند و سومین دور آن در ولایت هرات افغانستان برگزار شده بود.

XS
SM
MD
LG