لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش افغانستان برای یافتن راهکار موثر مبارزه با فساد


رئیس جمهوری افغانستان با تاکید بر مبارزه بر ضد فساد اداری گفته است که باید میکانیزم های واضح برای مبارزه با فساد به وجود آید.

محمد اشرف غنی پاسخدهی به مردم را برای تامین شفافیت مهم خواند و گفت که کاهش فساد به پیشرفت و انکشاف منتهی می شود.

آقای غنی که روز سه شنبه در چهارمین کنفرانس سالانه اتحادیه اروپا برای یافتن راهکارهای مبارزه با فساد صحبت می‌کرد از آغاز اصلاحات برای مبارزه با فساد در افغانستان خبر داد.

آقای غنی گفت "اصلاحات آغاز شده، در سکتور امنیتی کار جریان دارد، بودجه شفاف شده است، در قراردها نیز شفافیت ایجاد شده است؛ اما هنوز هم تهدیداتی بر مبارزه با فساد اداری وجود دارد".

جان سپکو، سرمفتش خاص ایالات متحده امریکا برای باسازی افغانستان و شماری از سفیران کشورهای خارجی نیز در این نشست شرکت داشتند.

آقای سپکو در این نشست گفت که مبارزه با تروریزم اولویت دارد، اما تاکید کرد که نباید مبارزه با فساد "اولویت دست دوم باشد" چون به گفتۀ وی وجود فساد "حکومت افغانستان را از داخل می‌پوسد".

آقای سپکو گفت "فساد عنصر اصلی جنگ است چرا، به خاطری که فساد امکانات موفقیت و یا برنده شدن را در جنگ زیر پرسش می‌برد و با مشکل مواجه می‌سازد".

او گفت که در روند مبارزه با فساد، نهادهایی که در این راستا کار می‌کنند باید عملکرد مستقلانه داشته و تصمیم شان شنیده شود. به گفته وی، این گونه نهادها در کنار استقلال مالی، باید حمایت سیاسی نیز داشته باشند و "واقعأ مستقل باشند".

آقای سپکو، نقش و حضور رسانه‌ها و جامعه مدنی را در افغانستان قوی خواند و گفت که باید سیستم حقوقی ضد فساد ایجاد شود و نهادهای مستقل نظارت و ارزیابی از نهادهای عدلی و قضایی وجود داشته باشند.

پیپر مایدون، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان، گفت که باید مبارزه با فساد تا زمانی ادامه یابد که نتایج ملموس در این زمینه به دست آید.

آقای مایدون، چهارمین نشست اتحادیه اروپا را پیرامون مبارزه با فساد، برای دعوت رسانه‌ها و مردم به مبارزه با فساد، فرصت مهم خواند.

هیأت اتحادیه اروپا در افغانستان از چهارسال به این‌سو پس از راه اندازی کمپاین سه هفته‌یی ضد فساد به هدف آگاهی‌دهی و مبارزه با این پدیده، کنفرانسی را برگزار می‌کند، سال گذشته نیز کنفرانس اتحادیه اروپا برای مبارزه با فساد با حضور رئیس جمهورافغانستان و مقام‌های افغان و خارجی برگزار گردیده بود.

XS
SM
MD
LG