لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش ها علیه نشر کاریکاتور منسوب به پیغمبر اسلام


گوشۀ از مظاهرات علیه مجلۀ شارلی ایبدو در اردن

رئیس جمهور افغانستان، نشر مجدد کاریکاتور های منسوب به پیغمبر اسلام را توسط مجلۀ شارلی ایبدو شدیداً محکوم کرده "آن را اهانت به دین اسلام و مسلمانان جهان" خواند.

محمد اشرف غنی گفت "آزادی بیان باید به شکل سازندۀ آن در راستای همزیستی مسالمت آمیز و تفاهم بیشتر میان ادیان به کار گرفته شود."

پاپ فرانسس، رهبر کاتولیک های جهان نیز تحریک افراد را با توهین به دین و عقاید آنان "کار نادرستی" خوانده و می گوید که می توان "عکس العمل های شدیدی" را انتظار داشت.

از سوی دیگر وزیر داخلۀ پاکستان، نشر کاریکاتور منسوب به پیغمبر اسلام را در تازه ترین شمارۀ مجلۀ طنزیۀ شارلی ایبدو محکوم کرده آن اقدام شارلی ایبدو را مشابه با عمل دهشت افگنان عنوان کرد.

نثارعلی خان گفت"تا زمانی که به ادیان و عقاید یکدیگر احترام گذاشته نشود، دهشت افگنان از آن سواستفاده کرده و هرج و مرج خواهد بود."

وزیر داخلۀ پاکستان گفت "با یقین گفته می توانم همان اندازه که دهشت افگنان اوضاع کنونی را صدمه می زنند به همان اندازه افرادی که بااستفاده از آزادی بیان دین و مذهب ما را توهین می کنند، همان کاری را انجام می دهند که دهشت افگنان بااستفاده از تفنگ عملی می کنند."

خان گفت که رهبران مذهبی پاکستان که به هر مکتب و عقیدۀ مربوط اند تعهد کرده اند در مبارزه علیه دهشت افگنی، حکومت پاکستان را کمک کنند.

مظاهرات در نقاط مختلف جهان

اظهارات وزیرداخلۀ پاکستان در حالی بیان می شود که هزاران تن به شمول نزدیک به ۲۰۰ فعال مرتبط به گروه تحت نام تنظیم اسلام، با تشکیل گرد همایی مسالمت آمیز در شهر کراچی، اقدام اخیر مجلۀ شارلی ایبدو را محکوم کردند.

مظاهره کنندگان بیرق اسراییل و ایالات متحده و فرانسه را به آتش کشیده و شعار های ضد مجلۀ شارلی ایبدو را سر دادند.

شجاع الدین شیخ، یکتن از اشتراک کنندگان اعتراضات روز شنبه گفت که غرب در قبال آزادی بیان موقف دوگانۀ را پیش گرفته است.

این روحانی پاکستانی می گوید که وقتی در بارۀ هالوکاست یا برضد ملکۀ انگلستان در بریتانیا می خواهید صحبت کنید، یک جرم تلقی شده مجازات می گردند.

شجاع الدین شیخ گفت که به عنوان مسلمان "به تمام پیغمبران عقیده داشته و به آنان احترام می گذاریم. اما وقتی توهین به مقدسات ما صورت می گیرد، غربی ها آن را آزادی بیان می خوانند. جهان و مسلمانان باید بدانند که این یک عملکرد دوگانه می باشد."

برعلاوه نایجریا نیز روز شنبه شاهد مظاهرات خشونت بار بود که در درگیری مظاهره کنندگان با پولیس پنج تن کشته شدند.

روز جمعه مردم در الجریا، مالی، سینگال، موریتانیا، عمان، اردن و شهر استانبول ترکیه به جاده ها برآمده و علیه مجلۀ شارلی ایبدو دست به مظاهره زدند.

این مطلب بااستفاده از آژانس های خبری اسوشیتدپرس، رویترز و صدای امریکا تهیه شده است.

XS
SM
MD
LG