لینک های دسترسی

Breaking News

فریدم هاوس: افغانستان فاقد آزادی ها است


گزارش مشرح فریدم هاوس در مورد افغانستان هنوز نشر نشده است

موسسۀ فریدم هاوس (خانۀ آزادی) در گزارش تازۀ سالانه اش، افغانستان را در زمرۀ کشور های فاقد آزادی قلمداد کرده و نیز گفته است که در جریان یک سال آینده به وضعیت آزادی ها در افغانستان، دقت ویژه صورت گیرد.

در گزارش سالانۀ فریدم هاوس، افغانستان با داشتن ۲۶ امتیاز از معیار صد امتیاز، در زمرۀ کشور های فاقد آزادی ها نشان داده شده است. فریدم هاوس، میزان آزادی های مدنی و سایر آزادی های دموکراتیک در جهان را میسنجد.

گرچه این موسسه تا حال شرح گزارش مربوط آزادی ها در افغانستان را نشر نکرده، اما در فشردۀ آن آمده است که افغانستان در بخش آزادی مطبوعات، آزادی قسمی داشته و آزادی حقوق سیاسی نسبت به قبل، بهبود یافته است.

در بخش دیگری از گزارش عمومی موسسۀ فریدم هاوس یا خانۀ آزادی، افغانستان از جمله کشور هایی خوانده شده که ممکن در سیر آیندۀ دموکراسی شان، با نقطۀ عطفی مواجه شوند، و از این رو سزاوار دقت ویژه در یک سال آینده اند.

در گزارش همچنان آمده است که پیشاپیش انتخابات پارلمانی افغانستان، ائتلاف های مخالف سیاسی به وضوح شکل میگیرند، اما آمادگی ها برای انتخابات وجود نداشته و معلوم نیست که طبق پلان، امسال انتخابات صورت گیرد یا خیر.

وضعیت آزادی در جهان

در گزارش موسسۀ فریدم هاوس (خانۀ آزادی) آمده است که میزان آزادی در جهان، طی سال ۲۰۱۷، برای دوازدهمین سال پیهم، روبه زوال بوده است.

به صورت عموم، گزارش سالانۀ بنیاد فریدم هاوس حاکیست که دموکراسی تقریباً در هر گوشۀ جهان روبه کاهش و مورد تعرض است.

سبز (حاوی آزادی)، زرد (آزادی قسمی)، بنفش (عاری از آزادی)
سبز (حاوی آزادی)، زرد (آزادی قسمی)، بنفش (عاری از آزادی)

ایالات متحدۀ امریکا، یکی از همینگونه کشور ها است، که در آن تحقیقات جاری راجع به مداخلۀ روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶، جایگاه آن به صفت یک نمونۀ دموکراسی در جهان را ضعیف ساخته است. تبلیغات نادرست روسیه در جریان تمام انتخابات در اروپا نیز به حیث عاملی در صدمه دیدن نورم های دموکراتیک در جهان خوانده شده است.

فریدم هاوس در گزارش خود مهاجرت کتلوی مسلمانان روهینگیایی از میانمر به بنگله دیش را به مثابۀ بحران وخیم بشری به حدی که تصفیۀ نژادی خوانده شده، برجسته ساخته است.

کارشناسان فریدم هاوس می افزایند که در سایۀ کشور های چین و کوریای شمالی، بازهم همسایگان آنها، مثل کوریای جنوبی و تایوان، توانسته اند نشانه هایی از انکشاف سیاسی را به نمایش بگذارند.

گزارش فریدم هاوس
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00

XS
SM
MD
LG