لینک های دسترسی

Breaking News

آزمون ها و فرصت ها در برنامه فولبرایت در امریکا


زلفیه ظاهر، محصل دوره دوکتورا در پوهنتون اوهایو حین مصاحبه با تلویزیون آشنا صدای امریکا

سلما الکوزی از شهر کابل و زلفیه ظاهر از شهر مزار شریف به شهر «اتنز» ایالات اوهایوی امریکا آمده اند تا در پوهنتونی معتبر به دور از کشورشان درس بخوانند. در پوهنتون اوهایو در هر سمستر آن ۱۵تا ۲۵ محصل خارجی در چوکات برنامه «فولبرایت» درس می خواند.

سلما الکوزی امسال سند ماستری خود را در بخش «مدیریت و رهبری» دریافت کرد. زلفیه ظاهر مشغول تحصیل در درجه دوکتورا در رشته «رسانه ها» است و او همچنین مشغول تدریس در آن پوهنتون است.

سلما و زلفیه از شمار معدود ۴۵۰ محصل افغانی است که از برنامه فولبرایت طی ۱۴ سال گذشته مستفید شده اند.

سلما الکوزی، ماستری خود را از پوهنتون اوهایو در برنامه فولبرایت کسب کرد
سلما الکوزی، ماستری خود را از پوهنتون اوهایو در برنامه فولبرایت کسب کرد

​در کنار مزایای فراوان «فولبرایت»، اما تفاوت فرهنگی و اجتماعی، بارزترین و عمده ترین آزمون تحصیل در خارج کشور تصور می شود – دشواری که زلفیه و سلما نیز در نخستین هفته های اقامت شان در امریکا آن را تجربه کردند.

اما گوناگونی فرهنگی در عین حال، مزایایی برای بیرون رفت از افسردگی و غربت است – مزیتی که سلما و زلفیه از آن نیز یاد می کنند. سلما می گوید که برنامه فولبرایت دروازه جهان بینی را برای محصل باز می کند.

ویژه گی برنامه فولبرایت

طبق احصائیه وزارت خارجه ایالات متحده امریکا، بیشتر از ۳۷۰ هزار محصل خارجی از فرصت تحصیلی برنامه «فولبرایت» از بیشتر از ۱۶۰ کشور از سال ۱۹۴۶ به این سو مستفید شده اند.

محصلین فولبرایت از کشورهای مختلف جهان تا به حال در بخش های مختلف حکومت، علوم، هنر تجارت و آموزش شخصیت های برجسته یی شده اند: ۵۷ تحصیل کردۀ فولبرایت از ۱۴ کشور برنده جازه نوبل شده است و ۳۷ تحصیل کرده به حیث سران دولت یا حکومت کار کرده اند.

به نظر می رسد سلما و زلفیه از این فرصت تحصیلی استفاده کنند و آنها هم یکی از شخصیت های برجسته فارغ شده از برنامه فولبرایت باشند. این دو جوان تصمیم ندارند بعد از ختم تحصیلات شان در امریکا باقی بمانند. آنها به افغانستان برمی گردند.

  • 16x9 Image

    محمد احمدی - واشنگتن

    محمد احمدی از سال ۲۰۰۷ به کار در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. او از سال ۲۰۰۱ کار خبرنگاری را به حیث گزارشگر آزاد رادیو صدای امریکا آغاز کرد و در ایران و شهرهای مختلف افغانستان گزارشگر بود. محمد احمدی یک سال گزارشگر تلویزیون آشنا صدای امریکا در کابل نیز بود.

XS
SM
MD
LG