لینک های دسترسی

Breaking News

سران جی-۲۰: واکسین کووید۱۹ به گونه منصفانه توزیع خواهد شد


رهبران ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان در نشست جی-۲۰ تعهد کردند که به منظور توزیع منصفانهٔ واکسین کووید۱۹ به سراسر جهان از هیچ تلاشی دریغ نخواهند ورزید و از کشورهای فقیر حمایت خواهند کرد.

خبرگزاری فرانس‌پرس مسودهٔ اعلامیهٔ نشست جی-۲۰ را در این خصوص مشاهده کرده است و بر اساس آن گزارش داده است.

رهبران جهان در این نشست که عربستان سعودی میزبان آن است، همچنان توافق کردند تا از تجارت چند جانبه و مبارزهٔ جهانی علیه تغییر اقلیم حمایت کنند.

اما در مورد تعهدات این نشست که به دلیل شیوع کروناویروس به گونهٔ مجازی برگزار شد، جزییات بیشتر ارایه نشده است.

رهبران جهان در این نشست گفتند که برای تمویل فوری نیازمندی های صحی در جهان و حمایت از تحقیقات، انکشاف، تولید و توزیع مصوون و موثر واکسین و روش‌های معالجه و تشخیص کووید۱۹ به ۴.۵ میلیارد دالر دیگر نیاز است.

کشورهای عضو جی-۲۰ بیش از ۲۱ میلیارد دالر را در بخش مبارزه با این همه‌گیر کمک کرده اند که تا حال بیش از ۵۸ میلیون نفر به آن مبتلا شده و در حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر پس از ابتلا به آن جان باخته اند.

این کشورها برای حفظ اقتصاد جهان ۱۱ تریلیون دالر دیگر را فراهم کرده اند.

کشورهای این نشست همچنان برای کشورهای در حال انکشاف ابتکار کاهش فشار قرضه ها را تا جون سال آینده تمدید کردند، اما ملل متحد تلاش دارد آنرا تا اخیر سال آینده تمدید کند.

این اقدام با کشورهای در حالی انکشاف و فقیر کمک می‌کند تا قرضه‌ها افزایش نیابد. با آنهم تعهد قاطع در این خصوص ابراز نشده است.

فرانس پرس گفته است که احتمال دارد ریاض در نسخهٔ نهایی این اعلامیه تغییرات وارد کند.

XS
SM
MD
LG